Παρέμεινε σε απόσταση… βολής

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Κάντιθ επικράτησε με 2:1 και μείωσε στους 2 βαθμούς την διαφορά της από την κορυφή.

Στο παιχνίδι που έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Κάντιθ με 2:1 στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και μείωσε στους 2 βαθμούς την απόσταση από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τα ηνία. Με κατοχή μπάλας που ξεπερνούσε το 70%, η “Βασίλισσα” δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, κάτι που βρήκε στο 40′ με τον Έντερ Μιλιτάο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “μαδριλένοι” συνέχισαν να κυριαρχούν και με τον Τόνι Κρόος να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό τέρμα με βολέ έξω από την περιοχή, τελείωσαν επί της ουσίας το ματς. Ωστόσο, η Κάντιθ, μείωσε με τον Πέρεθ στο 82′, “τρομάζοντας” τα τελευταία λεπτά την “Βασίλισσα”. Η Ρεάλ κράτησε το 2:1 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μία σπουδαία και σημαντική νίκη.

ΓΚΟΛ: 40′ Μιλιτάο, 70′ Κρόος / 82′ Πέρεθ.//