Με Βινίσιους και Μόντριτς πέρασε από τη Σκωτία η “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Σέλτικ στην πρεμιέρα της στο Champions League, παρόλο που χρειάστηκε και την… τύχη με το μέρος της μέχρι να σημειώσει το πρώτο γκολ, για τις δύο τεράστιες ευκαιρίες που σπατάλησαν οι ποδοσφαιριστές του Ποστέκογλου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με νίκη την υπεράσπιση των σκήπτρων της στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε με το εμφατικό 3-0 την Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη, παρά τις δυνατές ευκαιρίες που σπατάλησαν οι Σκωτσέζοι.

Ο αγώνας:

Η Σέλτικ έχασε την πρώτη ευκαιρία στα 30 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με τον Κουρτουά να παραχωρεί κόρνερ στην προσπάθεια του Αμπάντα, με την Σέλτικ να έχει κερδίσει δύο κόρνερ σε ένα λεπτό. Στο 13′ δεύτερη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ξανά ο Αμπάντα απέναντι στον Κουρτουά, ξανά ο Βέλγος νικητής.

Τρομερή ευκαιρία για την Σέλτικ στο 21′, με τον Γιακουμάκη να στρώνει την μπάλα στον ΜακΓκρέγκορ και από το ύψος της περιοχής σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κουρτουά, που έμεινε άγαλμα στη φάση γιατί είχε πολλά σώματα μπροστά του. Η Ρεάλ Μαδρίτης μάλιστα έχασε και τον Καρίμ Μπενζεμά με τραυματισμό δέκα λεπτά αργότερα.

Με ευκαιρία ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο η Σέλτικ, με τον Χατάτε να βρίσκεται σε θέση βολής στο ύψος του πέναλντι, αλλά να βρίσκει αέρα στην εκτέλεση. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί όμως στο σκορ, με τον Βινίσιους να κάνει μια εξαιρετική ενέργεια αφού δέχθηκε την ασίστ του Βαλβέρδε και απέναντι Χαρτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Αντσελόττι.

Άμεσα η “Βασίλισσα” έκανε δύο τα τέρματά της με τον Αζάρ να φεύγει στην αντεπίθεση, να τροφοδοτεί τον Μόντριτς εντός περιοχής, ο οποίος αφού πέρασε δύο παίκτες εκτέλεσε τον Χαρτ με το εξωτερικό για το 2-0. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν σταμάτησε εκεί όμως, καθώς σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Αζάρ να σκοράρει μετά από σχεδόν ένα χρόνο με τη φανέλα της “Βασίλισσας”, από την προσπάθεια και την ασίστ του Καρβαχάλ.

Γκολ: Βινίσιους 56′, Μόντριτς 60′, Αζάρ 77′

Κίτρινες: Μαεντά 65′

Σέλτικ (Άγγελος Ποστέκογλου): Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Γουόκερ-Πίτερς, Γενζ, Τέιλορ, Χατάτε (Τερνμπουλ 72′), ΜακΓκρέγκορ, Ο’ Ράιλι (Μούι 72′), Αμπάντα (Μαεντά 46′), Ζότα (Χαξαμπάνοβιτς 82′), Γιακουμάκης (Φουρουχάσι 72′).

Ρέαλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (Ρούντιγκερ 46′), Άλαμπα, Μεντί, Κρος, Μόντριτς (Ασένσιο 80′), Τσουαμενί (Καμαβίνγκα 71′), Βινίσιους (Ροντρίγκο 80′), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (Αζάρ 30′).