Λειψία για… φίλημα | Δεν αρκούσε ο Γιακουμάκης στη Σέλτικ

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επικράτησε με 3-2 της “Βασίλισσας”, φτάνοντάς τη στον ένα βαθμό, τη στιγμή που ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε το πρώτο του τέρμα στο Champions League.

Η βαθμολογία του έκτου ομίλου θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Η Λειψία υπέταξε με 3-2 την Ρεάλ Μαδρίτης, τη στιγμή που Σέλτικ και Σαχτάρ Ντόνετσκ έμεναν στο 1-1. Η “Βασίλισσα” παραμένει στην κορυφή του ομίλου και έχει ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση, όμως θα παίξει την τελευταία αγωνιστική για την πρώτη θέση, όπου υποδέχεται την Σέλτικ στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”.

Από την άλλη μεριά, Σαχτάρ και Λειψία θα κοντραριστούν σε μία πραγματική… μάχη. Για τους “ταύρους” αρκεί μια ισοπαλία για να κατακτήσουν τη δεύτερη θέση, τη στιγμή που οι Ουκρανοί θέλουν μόνο νίκη.

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2

Η Λειψία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε στο πρώτο λεπτό, με τον Κουρτουά να αποκρούει την προσπάθεια του Σίλβα. Στο 13′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Γκβάρντιολ να παίρνει το ριμπάουντ, μετά την απόκρουση του Κουρτουά στην κεφαλιά του Σίλβα και έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Νκουνκού βγήκε απέναντι στον Κουρτουά, τον προσπέρασε, αλλά πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση.

Στο 18′ οι “ταύροι” έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τον Νκουνκού να βλέπει την μπάλα να του στρώνεται από τις κόντρες στο σουτ του Ράουμ και να νικάει τον Βέλγο τερματοφύλακα, στον ουρανό της εστίας για το 2-0. Η Ρεάλ έκανε πρώτη φορά την εμφάνισή της στην αναμέτρηση στο 25′, με τον Βινίσιους να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Οι “μερένχες” ανέβασαν στροφές χάνοντας μέχρι το ημίχρονο δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες, με Ροντρίκγο και Βινίσιους και στους δύο είπε στοπ ο Μπλάσβιτς.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Ασένσιο να παίζει το ένα-δύο με τον Καμαβινγκά και να σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Βινίσιους με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπλάσβιτς. Η Ρεάλ ήταν αυτή που πίεζε και στην επανάληψη, για να φτάσει στην ισοφάριση.

Οι παίκτες του Αντσελότι δυσκολεύονταν να βρουν τελικές κοντά στην εστία του Μπλάσβιτς, με τους παίκτες του Ρόζε να έχουν κλείσει καλά τους χώρους. Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Βινίσιους στο 79′, με τον Βινίσιους να παίρνει την πάσας από τον Ασένσιο και να αστοχεί σχεδόν εξ επαφής. Δύο λεπτά αργότερα οι Γερμανοί έκαναν τρία τα τέρματά τους, με τον Σιμακάν να προελαύνει από δεξιά, να μπαίνει στην περιοχή και να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο ολομόναχος Βέρνερ δε δυσκολεύτηκε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ροντρίγκο ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το τελικό 3-2 στην αναμέτρηση.

Γκολ: 13′ Γκβάρντιολ, 18′ Νκουνκού, 81′ Βέρνερ / 44′ Βινίσιους, 90+4′ Ροντρίγκο

Κίτρινες: 49′ Βάσκες

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς, Σιμακάν, Γκβάρντιολ, Όρμπαν, Ράουμ (68′ Ντιαλό), Σλάγκερ, Χαϊντάρα (84′ Καμπλ), Σομποσλάι, Νκουνκού, Φόρσμπεργκ (68′ Όλμο), Σίλβα (68′ Βέρνερ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Βάσκες (70′ Καρβαχάλ), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Νάτσο (70′ Αλάμπα), Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Κρος (76′ Αζάρ), Βινίσιους, Ροντρίγκο, Ασένσιο.

Σέλτικ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-1

Η Σέλτικ μπήκε με διάθεση να “πνίξει” την αντίπαλό της πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο και φτάνοντας εύκολα στην περιοχή του Τρούμπιν. Οι προσπάθειες των Γιουράνοβιτς και Χακσαμπάνοβιτς δεν είχαν ανταπόκριση, με τους γηπεδούχους να είναι όμως αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 25′ ο Φουρουχάσι σέντραρε από αριστερά, ο Χακσαμπάνοβιτς σούταρε στα σώματα, ο Αμπάντα βρήκε αέρα και ο επερχόμενος Γιακουμάκης με προβολή, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε με αυτό το τρόπο το πρώτο του γκολ στο Champions League. Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 39′ και πάλι για τον Γιακουμάκη, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν σημαντικά στην αναμέτρηση για πρώτη φορά στο 42′, όμως ο Χαρτ απέκρουσε την προσπάθεια του Μούντρουκ.

Με την έναρξη της επανάληψης η Σαχτάρ έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Τραορέ να κάνει μία σέντρα σουτ και τον Ζούμπκοφ στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί με προβολή να νικήσει τον Χαρτ. Ο Μούντρουκ έφερε τα παιχνίδι στα ίσα στο 58′, με τρομερή ατομική ενέργεια, αφού πέρασε δύο παίκτες και σούταρε εκτός περιοχής στη γωνία του Χαρτ για το 1-1.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 69′ για την Σαχτάρ να πάρει το προβάδισμα, με τον Μούντρουκ να μπαίνει από τα αριστερά, να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζούμπκοφ να αστοχεί, κυριολεκτικά σε κενή εστία, από τα δύο μέτρα. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τους προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές, οι οποίες έριξαν το ρυθμό και διατήρησαν το τελικό 1-1.

Γκολ: 25′ Γιακουμάκης, / Μούντρουκ 58′

Κίτρινες: 31′ Ματβιένκο, 50′ Μπόνταρ, 56′ Στεπανένκο, 90′ Ζούμπκοφ

Σέλτικ (Άγγελος Ποστέκογλου): Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ-Βίκερς, Γιενζ, Τέιλορ, Χατάτε (84′ Τέρνμπουλ), Ο’ Ράιλι, Φουρουχάσι (66′ Μόι), Αμπάντα (67′ Αμπάντα), Χακσαμπάνοβιτς (66′ Μαέντα), Γιακουμάκης.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ιγκόρ Γιοβίσεβιτς): Τρούμπιν, Λούκας Τέιλορ, Μπόνταρ, Ματβιένκο, Μιχαλιτσένκο, Στεπανένκο, Σουντάκοφ, Μπονταρένκο, Ζούμπκοφ, Μούντρουκ, Τραορέ (56′ Σίκαν).