Η Ρεάλ στον τελικό μετά από παράταση-θρίλερ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 5-3 την Ατλέτικο Μαδρίτης στον έξτρα χρόνο, σε ένα ματς διαφήμιση για το ισπανικό ποδόσφαιρο, χάρις στα τέρματα που σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Λίνο έκανε το σουτ αλλά ο Κέπα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ερμόσο πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε της Ρεάλ κάνοντας το 1-0. Μετά το γκολ της Ατλέτικο η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι αντέδρασε και στο 20ο λεπτό απάντησε στη συμπολίτισσά της με το ίδιο νόμισμα. Ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρούντιγκερ νίκησε όλους τους αμυνόμενους και τον Όμπλακ φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι “μερένγκες” μάλιστα έφτασαν και στην ολική ανατροπή με τη συμπλήρωση μισής ώρας. Ο Καρβαχάλ βρήκε τον Μεντί μέσα στην περιοχή και αυτός με υπέροχο τελείωμα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του κάνοντας το 2-1. Η απάντηση όμως ήταν άμεση από την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε. Στο 37ο λεπτό ο Γκριεζμάν μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια εκτέλεσε υπέροχα τον Βάσκο κίπερ φέρνοντας το ματς στα ίσα σε 2-2. Με αυτό το γκολ ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 174 και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ατλέτικο.

Στο δεύτερο μέρος πάλι η Ατλέτικο μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Ο Βραζιλιάνος μπακ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από τα γκολπόστ του Κέπα. Η Ρεάλ απάντησε στις ευκαιρίες στο 71ο λεπτό. Ο Καρβαχάλ έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο Όμπλακ ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στο 79ο λεπτό η Ατλέτικο πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ρούντιγκερ να σκοράρει στην εστία της ομάδας του γράφοντας το 3-2 υπερ των “ροχιμπλάνκος“. Η “Βασίλισσα” όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Καρβαχάλ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή κάνοντας το 3-3. Ο Ντίας έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις αλλά το σουτ του πέρασε τη ελάχιστα άουτ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βάλει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης με συνέπεια να οδηγηθούμε σε παράταση.

Στα πρώτα 15 λεπτά της παράτασης δεν άλλαξε κάτι, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν ιδιαίτερα κουρασμένες χωρίς να μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι ο Σάβιτς στο 116′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το  4-3, ενώ μερικά λεπτά μετά το Ντίαζ έκανε το τελικό 5-3, στένοντας την Ρεάλ Μαδρίτης στο τελικό του Super Cup Ισπανίας.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέπα, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί (82′ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε (112′ Γκιουλέρ), Τσουαμενί (Ντίαζ), Μόντριτς (67′ Κρόος), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (106′ Θεμπάγιος), Βινίσιους (106′ Χοσελού)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Γιορέντε, Ντε Πολ (90′ Βίτσελ), Κόκε (104′ Χάβι Γκαλάν), Σαούλ (67′ Ρικέλμε), Λίνο (67′ Μολίνα), Μοράτα (91′ Κορέα), Γκριεζμάν