Η Ρεάλ “πλήγωσε” τη Λειψία και χτίζει νικηφόρο σερί

Η Ρεάλ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, όμως βρήκε δύο γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης, επικρατώντας 2-0 κόντρα στη Λειψία για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με αισθητή την απουσία του Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 στο Μπερναμπέου, κόντρα στην αξιόμαχη Λειψία, η οποία δημιούργησε φάσεις, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρει να πετύχει το… πολυπόθητο τέρμα.

Η Λειψία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας από την αρχή να βρει το γρήγορο γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα. Μόλις στο 5ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” άγγιξαν το γκολ με τον Ενκουκού ο οποίος σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Κουρτουά, είπε “όχι”. Οι “ταύροι” συνέχισαν να πιέζουν και απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Φόρσμπεργκ, ενώ ο Γάλλος επιθετικός της Λειψίας, έχασε απίστευτη ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Βέλγο πορτιέρε να αποκρούει ξανά και να σώζει τη “Βασίλισσα”. Στο 33ο λεπτό, οι Γερμανοί βρέθηκαν ξανά πολύ κοντά στο γκολ, με τον συνήθη ύποπτο Ενκουνκού. Ο Βέρνερ του έσπασε όμορφα τη μπάλα, όμως ο Γάλλος δεν πρόλαβα να βρει τη μπάλα και να ανοίξει το σκορ στο Μπερναμπέου. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τους Μόντριτς και Ροντρίγκο, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τα καρέ των Γερμανών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία μπήκε και πάλι πιο δυνατά, δημιουργώντας φάσεις. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία όμως για τη Ρεάλ, η οποία σε φάση διαρκείας δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε με τον Βινίσιους σε πρώτο χρόνο, ο οποίος σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στον Γκουλάσι, ούτε με τον Ασένσιο στην επαναφορά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 81ο λεπτό, η “Βασίλισσα” βρήκε το γκολ και πήρε το προβάδισμα. Ο Βινίσιους έσπασε τη μπάλα στον Βαλβέρδε, με τον τελευταίο να σημαδεύει σωστά και να βρίσκει δίχτυα βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά, η Λειψία δεν το έβαλε κάτω και κυνήγησε το τέρμα που θα… πάγωνε το Μπερναμπέου, χωρίς να αποδίδουν καρπούς οι προσπάθειές της. Η… χαριστική βολή ήρθε με τον Ασένσιο στο 91ο λεπτό, ο οποίος με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Γκολ: 81′ Βαλβέρδε, 91′ Ασένσιο

Κίτρινες: 84′ Καρβαχάλ / 73′ Χαϊντάρα, 82′ Ενκουκού, 91’Σλάγκερ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Αλάμπα (81’ Μεντί) – Μόντριτς (81’ Κρόος), Τσουαμενί, Καμαβινγκά (64’ Ασένσιο) – Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (85’ Μαριάνο Ντίαθ), Βινίσιους Ζούνιορ (85’ Ντάνι Θεμπάγιος).

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι – Σιμακάν (75’ Χένρικς), Όρμπαν, Ντιαλό, Ράουμ – Χαϊνταρά (75’ Καμπλ), Σλάγκερ – Ενκουνκού, Φόρσμπεργκ (81’ Πόουλσεν), Σόμποσλαϊ – Βέρνερ (81’ Αντρέ Σίλβα).