Η Ρεάλ Μαδρίτης τον… χαβά της

Η “Βασίλισσα” κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι κορυφής, απέναντι στη Ρεάλ Μπέτις με 2-1, κάνοντας το 4Χ4 και έτσι συνέχισε να… οδηγεί την κούρσα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με τον Βινίσιους, με την Μπέτις να βρίσκει, όμως, άμεση απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το παιχνίδι έκρινε το γκολ του Ροντρίγκο στο 65′, ο οποίος “χάρισε” το τρίποντο στη Ρεάλ, διατηρώντας τη στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους, ενώ είναι η μόνη ομάδα που έχει το απόλυτο στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Οι Πρωταθλητές Ισπανίας ξεκίνησαν το ματς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μόλις στο 9ο λεπτό, Αλάμπα και Βινίσιους συνεργάστηκαν με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει εντυπωσιακά τον Σίλβα και να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, απάντησαν άμεσα με τον Κανάλες να εκμεταλλεύεται πλήρως την πάσα του Ιγκλέσιας και να ισοφαρίζει στο 17′. Στα επόμενα τρία λεπτά η “βασίλισσά” απάντησε άμεσα, καθώς βρήκε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη με τον Βινίσιους στο 19ο λεπτό με το σουτ που επιχείρησε, όμως, να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα. Η δεύτερη χάθηκε από τον Τσουαμενί, ο οποίος έπιασε μία κεφαλιά, με τον Σίλβα να δείχνει τα αντανακλαστικά του, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 1-1 και να παίρνουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια.

Οι “μερένχες” μπήκαν στο δεύτερο μισό και έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε “κεφάλι” στο σκορ. Αυτό δεν άργησε να έρθει, όταν ο Ροντρίγκο στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά, μπήκε μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Σίλβα, κάνοντας το 2-1 για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 75′ λίγο έλειψε η Μπέτις να βρει την ισοφάριση με τον Ροντρίγκεθ, ο οποίος πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό σουτ από την γωνία της περιοχής, με τον Κουρτουά, όμως, να δηλώνει “παρών” και μία εκπληκτική επέμβαση διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Στη συνέχεια τα λεπτά κύλησαν με την ομάδα του Αντσελότι να διατηρεί το υπέρ της σκορ, κάνοντας 4Χ4, οδηγόντας την κούρσα της La Liga με 12 βαθμούς, με την Μπέτις να παραμένει προς το παρόν δεύτερη με εννέα.

ΓΚΟΛ: 9′ Βινίσιους, 65′ Ροντρίγκο / 17′ Κανάλες

Κίτρινες: 25′ Γκονζάλεθ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (Ρούντιγκερ 90′), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (Κρόος 80′), Τσουαμενί, Καμαβινγκά (Βαλβέρδε 63′), Ροντρίγκο (Θεμπάγιος 80′), Μπενζεμά, Βινίσιους

Ρεάλ Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Σαμπαλί (Ρουιμπάλ 71′), Φελίπε, Γκονθάλεθ, Μορένο, Ροντρίγκεθ, Γκουαρδάδο (Γουίλιαν Χοσέ 71′), Κανάλες, Φεκίρ (11′ Ενρίκε), Χουάνμι (Χοακίν 72′), Ιγκλέσιας (Κανάλες 17′)