Η Χιρόνα… φρέναρε τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι “μερένγκες” φιλοξένησαν την ομάδα του Μίτσελ στο “Μπερναμπέου” για την 12η αγωνιστικής τηςLa Liga, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1.

Οι “γηπεδούχοι” άνοιξαν το σκορ στο 70′ με τον Βινίσιους, με τον Στουάνι να φέρνει την… παρτίδα στα ίσα για τους “φιλοξενούμενους”, από το σημείο του πέναλτι στο 80′. Με νίκη η Ρεάλ θα διατηρούταν μόνη πρώτη στη βαθμολογία της La Liga, μετά και τη νίκη-πίεση που της άσκησε η “δραπέτευση” της Μπαρτσελόνα από την έδρα της Βαλένθια στο φινάλε της χθεσινής (29/10) αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη “Βασίλισσα” να απειλεί πρώτη, με τον Ροντρίγκο να πιάνει εξαιρετικό σουτ προς την αριστερή γωνία και τον Γκατζανίγκα να εκτινάσσει το κορμί του και να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ στο 10′. Στο 20′ ήρθε η ώρα της Χιρόνα να απειλήσει την εστία της Ρεάλ, έπειτα από μία σέντρα, ο Φερνάντεθ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 24′ ο Ροντρίγκο με ένα ξαφνικό σουτ τράνταξε το δεξί δοκάρι του αργεντίνου τερματοφύλακα της Χιρόνα. Αύτη ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να προβληματίζει επιθετικά με την απουσία του Μπενζεμά.

Στο δεύτερο μέρος, απείλησε πρώτη η Ρεάλ και βρήκε το γκολ που της έδωσε και τη νίκη. Στο 70′ ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική “συστημένη” σέντρα του Βαλβέρδε και δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 1-0 για τους “Μερένχες”. Η Χιρόνα άντεξε 70 λεπτά αμυνόμενη στο δικό της μισό και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Χιρόνα βγήκε στην επίθεση και κέρδισε πέναλτι στο 78′, η φάση πέρασε από τον έλεγχο του VAR και ο Στουάνι που πέρασε στην αναμέτρηση τρία λεπτά νωρίτερα έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία και στα δίχτυα του Κουρτουά, από το σημείο του πέναλτι γράφοντας το 1-1. Ο Ροντρίγκο πέτυχε γκολ στο 89′ όμως ο Μελέρο Λόπεθ θεώρησε πως έκανε φάουλ στον Γκατζανίγκα και το γκολ δεν μέτρησε. Η “Βασίλισσα” στραβοπάτησε απέναντι στη Χιρόνα και βρίκεται πλέον στο +1 από τη 2η της βαθμολογίας Μπαρτσελόνα. Από την άλλη η Χιρόνα, βρίσκεται στη 16η θέση με 10 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 70′ Βινίσιους / 80′ Στουάνι

Κίτρινες: 55′ Κρος, 75′ Μόντριτς / 51′ Λόπεθ, 59′ Γκατζανίγκα, 90+4′ Μαρτίνεθ

Κόκκινη: 90+1′ Κρος

Δοκάρι: 24′ Ροντρίγκο

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μεντί (86′ Μιλιτάο), Μόντριτς, Καμαβινγκά (61′ Ασένσιο), Κρος, Βαλβέρδε (87′ Ντίας), Ροντρίγκο, Βινίσιους

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκατζανίγκα, Μαρτίνεθ, Μπουένο, Λόπεθ, Γκουτιέρεθ (63′ Ερνάντεθ), Ρομέου, Κόουτο (59′ Ρικέλμε), Ερέρα (76′ Ρέινιερ), Γκαρθία, Φερνάντεθ (76′ Τόνι), Καστεγιάνος (77′ Στουάνι)