Έβαλε “στοπ” τη Ρεάλ και έκανε… δώρο στην Μπαρτσελόνα!

Η Οσασούνα απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στη La Liga και χάρισε στους Καταλανούς τη συγκατοίκηση στην κορυφή.

Η ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε δεν νικιέται εύκολα και έγινε αντιληπτό και στο στρατόπεδο της Ρεάλ Μαδρίτης. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι έφτασε τους 19 βαθμούς, ωστόσο υπέπεσε στην πρώτη της “γκέλα”. Πλέον, ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, ενώ η Οσασούνα επέστρεψε στην εξάδα με 13 πόντους.

Οι Μαδριλένοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και μάλιστα στο 6ο λεπτό θορύβησαν την άμυνα της Οσασούνα με μεγάλη ευκαιρία. Ο Τσουαμενί πήρε το ριμπάουντ σε επικίνδυνο σημείο, ωστόσο η προσπάθειά του κόπηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Εν συνεχεία, η Οσασούνα κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πίεση της Ρεάλ, εξισορροπώντας μερικώς την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απειλούσε, ωστόσο οι ευκαιρίες της δεν ήταν αρκετές για να ανοίξουν το σκορ, ενώ η Οσασούνα προσπαθούσε να απειλήσει στην αντεπίθεση. Η Ρεάλ έχασε νέα μεγάλη στιγμή, με το σουτ του Μπενζεμά να περνά ελάχιστα άουτ στο 38′. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, καθώς ο Βινίσιους έκανε όμορφο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Ερέρα αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ (1-0).

Στην επανάληψη, η Οσασούνα εμφανίστηκε απειλητική για την εστία του Λούνιν. Η κατοχή της μπάλας έγειρε ελαφρώς υπέρ της και στο 50′ κατάφερε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Ο Κίκε Γκαρσία έπιασε κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας της Ρεάλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Λούνιν να είναι ανήμπορος να αντιδράσει.  Στο 53′, η Οσασούνα είχε νέα ευκαιρία με τον Κίκε Γκαρσία, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ελάχιστα έξω. στο 61′, η Ρεάλ απάντησε στις διαδοχικές ευκαιρίες της Οσασούνα. Ο Ροντρίγκο πήρε εξαιρετική πάσα εντός της περιοχής και δεν κατάφερε να νικήσει τον Ερέρα. Στο 76′, ο Μπενζεμά σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με το 1-1 να παραμένει. Οι “μερένγκες” ενέτειναν τις προσπάθειές τους για να πάρουν ξανά προβάδισμα, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και οι δύο ομάδες αποκόμισαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 42′ Βινίσιους / 50′ Κ. Γκαρσία

Κόκκινη: Ο. Γκαρσία

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Καρβαχάλ (86′ Ντίαζ), Μεντί, Τσουαμενί (54′ Βαλβέρδε, Κρόος, Θεμπάγιος (54′ Καμαβινγκά), Ροντρίγκο, Βινίσιους, Μπενζεμά

Οσασούνα (Γιακόμπα Αρασάτε): Ερέρα, Ο. Γκαρσία, Ν. Γκαρσία, Βιδάλ (82′ Ερνάντες), Κρους, Τόρο, Μονκαγιόλα (82′ Σάντσες), Μπράσανατς (69′ Ορόθ), Εζαλζουλί (69′ Πένα), Γκόμες, Κ. Γκαρσία