«Εξάσφαιρη» Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης έστησε πάρτι στο Μπερναμπέου, νίκησε την Λεβάντε με το εμφατικό 6-0 και την έριξε και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία.

Μήνυμα ενόψει τελικού Τσάμπιονς Λιγκ(28/5) έστειλε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η Βασίλισσα ήταν πολύ κεφάτη, «σκόρπισε» τη Λεβάντε (6-0), σφράγισε τον υποβιβασμό της από τη Λα Λίγκα και είδε τον Καρίμ Μπενζεμά να πιάνει τον Ραούλ στην δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στον σύλλογο της ισπανικής πρωτεύουσας.

Οι «Μερένγκες» ήταν επιβλητικοί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την πρώτη προειδοποίηση να έρχεται μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Μεντί ήταν εκείνος όμως, που άνοιξε το σκορ στο 13′. Προτού μάλιστα, η Ρεάλ κάνει το 2-0 με τον Μπενζεμά, ο Βαλβέρδε έχασε τεράστια ευκαιρία στο 16′, καθώς το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Επτά λεπτά αργότερα και αφού ο Βαλβέρδεείχε διπλή ευκαιρία (η δεύτερη με δοκάρι), ένας άλλος Γάλλος της Ρεάλ φώναξε, όπως πάντα φέτος, παρών. Ο Μπενζεμάμε κεφαλιά ευχαρίστησε τον Βινίσιους Ζούνιοργια μια ακόμα ασίστ και έφτασε τα 44 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια. Κυρίως, όμως, έφτασε τα 323 τέρματαμε την φανέλα της Ρεάλ (σε 603 ματς), όσα δηλαδή και ο θρυλικός Ραούλ Γκονθάλεθ Μπλάνκο(αυτός σε 741 παιχνίδια), δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Βασίλισσας, πίσω μόνο από τον απλησίαστο Κριστιάνο Ρονάλντο (450).

Το ξέφρενο πάρτι συνεχίστηκε, με τον Ροντρίγκο να πετυχαίνει στο 34′ το τρίτο γκολ της Ρεάλ και τον Βινίσιους να γράφει το 4-0 στο 45′, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι συνέχισαν το σόου, με τον Μπενζεμά να μπαίνει στην περιοχή, να αποφεύγει εξαιρετικά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και να πασάρει στον Βινίσιους, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 5-0.

Ο Βραζιλιάνος ήταν ασταμάτητος και μετά από λάθος στην άμυνα της Λεβάντε πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του χατ τρικ, φτάνοντας τα 17 γκολ τη φετινή σεζόν, αφού σκόραρε στο 83′ και διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ρεάλ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαγέχο, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε (75′ Πέτερ), Καμαβίνγκα, Μόντριτς (75′ Κρόος), Ροντρίγκο (62′ Ντίας), Μπενζεμά (74′ Γιόβιτς), Βινίσιους.

Λεβάντε: Καρντένας, Μιραμόν, Πιερ (77′ Βέζο), Ποστίγκο, Κάσερες, Σον, Ραντόγια, Πεπελού, Μελέρο (57′ Καντέρο), Γκόμεζ (58′ Σαλβαδόρ), Μοράλες.