Έβγαλε την υποχρέωση και τώρα… Μάντσεστερ!

Παρά το εκτεταμένο ροτέισον που έκανε ο Κάρλο Αντσελότι ενόψει Σίτι, η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τον τρόπο και κέρδισε με 1:0 την Χετάφε, επέστρεψε στη δεύτερη θέση της La Liga και τώρα… φουλάρει για την αγαπημένη της διοργάνωση.

Η Ρεάλ των πολλών αλλαγών νίκησε με 1:0 την Χετάφε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και ανέβηκε ξανά στην… τιμητική δεύτερη θέση, στο -11 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Ο Κάρλο Αντσελότι προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, αφού η “Βασίλισσα” την Τετάρτη (17/5) παίζει κόντρα στη Σίτι στο Μάντσεστερ την πρόκρισή της στο τελικό του… αγαπημένου της Champions League.

O AΓΩΝΑΣ

Καλό σουτ του Μαξίμοβιτς έξω από την περιοχή στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Κουρτουά. Ο Ασένσιο στο 7’ δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Σόρια. Στο 12΄ έπειτα από κακό διώξιμο του Νάτσο, η μπάλα στρώθηκε στον Αλένια που σούταρε όμως άστοχα. Η Ρεάλ στο 13’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στον αγώνα. Ο Βάσκεθ έβγαλε υπέροχη παράλληλη μπαλιά στην καρδιά της περιοχής της Χετάφε, αλλά ο Ασένσιο δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 15΄ καλοζυγισμένο μακρινό σουτ από τον Ιγκλέσιας κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κουρτουά. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι δεν είχε ορθολογικό πλάνο για να απειλήσει, που κυκλοφορούσε μεν τη μπάλα, δίχως ωστόσο να δημιουργεί επικίνδυνες στιγμές για την αντίπαλη εστία. Στο 43’ ο Καμαβινγκά βρήκε με υπέροχη μπαλιά τον Θεμπάγιος στην περιοχή, όμως το σουτ του Ισπανού κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Σόρια. Ένα πρώτο μέρος που θα ξεχαστεί γρήγορα ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0:0. Τελείως ακίνδυνη η Ρεάλ των πολλών αλλαγών, που έκανε ένα από τα χειρότερα ημίχρονά της μέσα στη σεζόν.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τσουαμενί (ίσως ο κορυφαίος του α΄μέρους) δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 48′ ο Άλβαρες κινήθηκε κατά μέτωπο προς την περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Μιλιτάο έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Μαγιοράλ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχη. Το δεύτερο 45λεπτο πάντως ξεκίνησε πιο… ζωηρά. Ο Ασένσιο στο 59′ σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σόρια. Στο 66΄ ο Κουρτουά… απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ τον κεραυνό του Ιγκλέσιας! Στο 70’ η “Βασίλισσα” έλυσε τον γόρδιο δεσμό με τον Ασένσιο. Ο Ισπανός δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Σόρια που την είδε να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. O Aσένσιο στο 78′ παραλίγο να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, αλλά ο Σόρια με τρομερή επέμβαση είπε “όχι” στον Ισπανό μεσοεπιθετικό των “μερένγκες”. Η Ρεάλ είχε πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα και έψαχνε ένα δεύτερο γκολ που θα… κλείδωνε τη νίκη της. Δεύτερο γκολ δεν βρήκε, αλλά η “Βασίλισσα” πήρε τη νίκη και τώρα… φουλάρει για Μάντσεστερ, όπου την Τετάρτη (17/5) παίζει την πρόκρισή της στον τελικό του Champions League.

ΓΚΟΛ: 70′ Aσένσιο / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41’ Καμαβινγκά / 28’ Mάτα, 60′ Αλντερέτε, 90+3′ Σεοάνε