Eπέστρεψαν τα… χαμόγελα με ανατροπή!

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να επικρατήσει με 3:1 επί της Εσπανιόλ στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” για την 25 αγωνιστική της La Liga.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα της αγωνιστικά λεπτά. Μόλις στο 2ο λεπτό, η Εσπανιόλ έγινε απειλητική, με τον Μπρέιθγουεϊ να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Μιλιτάο και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Οι Καταλανοί είχαν το “πάνω χέρι” και μόλις στο 8′, κατάφεραν να… παγώσουν το “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”. Ο Μόντες με βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Σάντσες, ο οποίος με εξαιρετικό κατέβασμα, γύρισε στον Χοσέλου, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1:0 για τους φιλοξενούμενους. Οι Μαδριλένοι απείλησαν στο 13′ με ένα πλασέ του Καμαβινγκά, το οποίο όμως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Πατσέκο. Η Ρεάλ ανέβασε “στροφές” και στο 25′, ο Βινίσιους με ατομική ενέργεια, βρήκε το χώρο για να πλασάρει με ένα άψογο τελείωμα, ισοφαρίζοντας σε 1:1. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να βρει δίχτυα και λίγα λεπτά αργότερα, με την προσπάθειά του να βρίσκει πάνω σε “σώματα”. Λίγο πριν την ανάπαυλα, το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι έκανε την ανατροπή, καθώς μετά την εξαιρετική σέντρα του Τσουαμενί, ο Μιλιτάο κέρδισε τους πάντες στον “αέρα” και έβαλε μπροστά στο σκορ τους “μερέγχες” και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και ο Βινίσιους θέλησε να απειλήσει στα πρώτα λεπτά, όμως ο Μόντες έβαλε σωστά το κορμί του πριν το τελείωμα του Βραζιλιάνου. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι Καταλανοί έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 62′, με το σουτ του Γκραγκέρα να περνάει άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις δυο πλευρές, με τους Μαδριλένους να απειλούν δυο φορές με τα σουτ των Καμαβινγκά και Κρόος, χωρίς όμως να “κινδυνέψει” ο Πατσέκο. Στο 75′, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο κατέληξε στο δοκάρι, με τους “μερέγχες” να “αγγίζουν” το τρίτο γκολ. Η Εσπανιόλ ρίσκαρε και άνοιξε τους χώρους, με την κεφαλιά του Καμπρέρα στο 86′ να περνάει ελάχιστα άουτ. Το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεζ δεν κατάφερε να βρει το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης και έτσι, στην αντεπίθεση οι “μερέγχες” βρήκαν και τρίτο γκολ. Ο Νάτσο βρήκε το χώρο για να πασάρει στον Ασένσιο, ο οποίος έμεινε μόνος του μέσα στην περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού στο 3:1 για τη Ρεάλ, που επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της La Liga.

ΓΚΟΛ: 25′ Βινίσιους, 39′ Μιλιτάο, 90+2′ Ασένσιο / 8′ Χοσέλου
ΔΟΚΑΡΙ: 75′ Ροντρίγκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86′ Θεμπάγιος, 87′ Καρβαχάλ / 18′ Καμπρέρα, 56′ Γκιλ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο, Κρόος (74′ Θεμπάγιος), Μόντριτς (71′ Ασένσιο), Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Τσουαμενί (74′ Ρούντιγκερ), Βινίσιους (89′ Άλ. Ροντρίγκες), Ροντρίγκο.

Εσπανιόλ (Ντιέγκο Μαρτίνεζ): Πατσέκο, Γκιλ (68′ Γκάμπριελ) (84′ Βιδάλ), Μόντες, Γκόμεζ (84′ Μελαμέντ), Καμπρέρα, Μπρέιθγουεϊτ, Γκραγκέρα (75′ Ντ. Σάντζες), Σόουζα, Σάντσες (75′ Πουάδο), Χοσελού, Νταρντέρ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Εκτός με Μπαρτσελόνα (19/03)
Εσπανιόλ: Εντός με Θέλτα (18/03)