Έκανε το χρέος της η Ρεάλ και ελπίζει

H “Bασίλισσα” με… σβηστές μηχανές επικράτησε 2:0 της Θέλτα στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου και μείωσε τη διαφορά στους 8 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, που την Κυριακή (23/4) κοντράρεται με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Καμπ Νόου”.

Με γκολ των Μάρκο Ασένσιο και Έντερ Μιλιτάο, η Ρεάλ επικράτησε με… σβηστές μηχανές εντός έδρας της Θέλτα (2:0) και μείωσε στους οκτώ βαθμούς την απόστασή της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ελπίζοντας σε τρίτη διαδοχική “γκέλα” της, αυτή την φορά στο ντέρμπι με την τρίτη της βαθμολογίας Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Καμπ Νόου” (23/04, 17:15).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, η Ρεάλ είχε πάρει τα ηνία, ανέβασε τον ρυθμό και έφτανε πολύ εύκολα στα αντίπαλα καρέ, όπου απείλησε με τα σουτ των Θεμπάγιος και Ασένσιο. Στο 42ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στην ανάπαυλα ισόπαλες, οι Μαδριλένοι πήραν κεφάλι στο σκορ. O Θεμπάγιος έδωσε αριστερά στον Βινίσιους, που πλαγιοκόπησε την άμυνα της Θέλτα και έβγαλε μπαλιά στο ύψος του πέναλτι, με τον Ασένσιο να ακολουθεί την πορεία της και να εκτελεί με το αριστερό για το 1:0 της “Βασίλισσας”. Αυτή ήταν μάλιστα η 8η ασίστ του Βραζιλιάνου στη φετινή La Liga. Κάπως έτσι, η Ρεάλ κατάφερε να “τρυπήσει” την άμυνα των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της “Βασίλισσας” στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ασένσιο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μιλιτάο πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Θέλτα, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και να γράψει το 2:0 στο 48′, με το πέμπτο φετινό γκολ του στην La Liga. Η Ρεάλ ήταν κυριαρχική, έχασε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της, με την Θέλτα να απειλεί για πρώτη φορά στο 77′, όταν ο Κουρτουά “νίκησε” σε τετ α τετ τον Ιάγκο Άσπας. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, με την “Βασίλισσα” να παίρνει τη νίκη με 2:0 και να μειώνει τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα στους 8 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 42′ Ασένσιο, 48′ Μιλιτάο / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+2′ Θεμπάγιος / 19′ Βάθκεθ, 70′ Γκαλάν