Έκανε… περίπατο και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή η Ρεάλ

Η “Βασίλισσα” έκανε τη… δουλειά της κόντρα στη Μαγιόρκα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή 4-1 και πήρε το τρίποντο για την πέμπτη αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε και τη Μαγιόρκα 4-1, με ανατροπή, έκανε το 5/5 και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Παρά το γεγονός ότι οι “φιλοξενούμενοι” άνοιξαν το σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, δέχθηκαν τέσσερα γκολ και πλέον βρίσκονται στη 13η θέση της βαθμολογίας.

Η Μαγιόρκα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αναγκάζοντας τον Κουρτουά, να επέμβει μόλις στα 35”, στο σουτ του Μουρίκι έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια η Ρεάλ απάντησε με τον Βινίσιους, που βγήκε τετ-α-τετ, έκανε λάθος κοντρόλ με τον Ραΐκοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Στο 35ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” βρήκαν δίχτυα. Ο Μουρίκι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Κουρτουά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η “Βασίλισσα” προσπάθησε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης στα επόμενα λεπτά, με τον Βαλβέρδε να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ μπήκε πιο αποφασιστική να σκοράρει ξανά και να κάνει την ανατροπή, απείλησε με τον Ροντρίγκο και τον Κρόος, όμως δεν βρήκε δίχτυα. Η Μαγιόρκα, λίγο έλειψε να σοκάρει για δεύτερη φορά τους “μερένγκες” με τον Σάντσες, να χάνει το… άχαστο και τη μπάλα να περνά άουτ. Η “Βασίλισσα” με τον Βινίσιους έκαναν τη… δουλειά, ο Βραζιλιάνος σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του και γυρίζοντας το παιχνίδι τούμπα. Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης, η Ρεάλ κλείδωσε τη νίκη με το τέρμα του Ροντρίγκο, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε για το 3-1. Στις καθυστερήσεις ο Ρούντιγκερ άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της “Βασίλισσας”, πέτυχε το πρώτο του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Γκολ: 40+8′ Βαλβέρδε, 73′ Βινίσιους, 89′ Ροντρίγκο, 90+3 Ρούντιγκερ / 35′ Μουρίκι

Κίτρινες: 25′ Μεντί, 34′ Βαλβέρδε, 81′ Αλάμπα / 16′ Ματία Νάστασιτς, 25′ Μαφέο, 39′ Ράιγιο, 85′ Βαλιέντ, 85′ Σάντσες

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Βάθκεθ (71′ Καρβαχάλ), Μεντί (59′ Φερνάντεζ), Βαλβέρδε, Κρόος, Θεμπάγιος (69′ Καμαβινγκά), Ροντρίγκο, Βινίσιους, Αζάρ (59′ Μόντριτς).

Μαγιόρκα: Ραΐκοβιτς, Μαφέο, Βαλιέντ, Ραίγιο, Νάστασιτς, Κόστα, Μπατάλια (53′ Μπάμπα), Γκαλαρέτα (59′ Σάντσες), Ροντρίγκες (59′ Γκρένιερ), Λι (79′ Λάγκο Τζούνιορ), Μουρίκι (79′ Πρατς)