Έδωσε απαντήσεις η “Βασίλισσα” με ρέκορντμαν Μπενζεμά

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4:0 κόντρα στην Έλτσε, με τον Γάλλο επιθετικό να γράφει ιστορία στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της La Liga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο πλευρές, όμως η Ρεάλ έγινε πρώτη πιο απειλητικό, καθώς στο 5ο λεπτό το σουτ του Μιλιτάο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαντία. Στην επόμενη φάση και στο 8ο λεπτό του αγώνα, η μπάλα έφτασε στον Ασένσιο, ο οποίος μετά από ωραία συνεργασία κατάφερε να πλασάρει για το 1:0 και έδωσε τη σύντομη λύση που χρειαζόταν η “Βασίλισσα”. Ο ρυθμός του ματς έπεσε, όμως με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπενζεμά με κεφαλιά λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως το χέρι του Ρόκο, του έδωσε την ευκαιρία να το κάνει από την άσπρη βούλα. Ο Γάλλος επιθετικός δεν αστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα των “μερέγχες”. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κέρδισε πέναλτι, μετά την ανατροπή που έκανε ο Γκονθάλεθ στον Ροντρίγκο. Ο Μπενζεμά εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι, κάνοντας το 3:0 και διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα, τα οποία του έδωσαν τη 2η θέση στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ των Μαδριλένων στο πρωτάθλημα της La Liga και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον ίδιο δυναμικό τρόπο στο γήπεδο στην αρχή του δεύτερου μέρους και απείλησαν με δυο ενέργειες του Ροντρίγκο, στις οποίες όμως έδειξε την ετοιμότητά του ο Μπαντία. Λίγο αργότερα, στο 64′, οι “μερέγχες” έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ασένσιο, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Μπαντία που εκτινάχθηκε. Παρά το γεγονός πως ο ρυθμός είχε ήδη πέσει και το ματς ήταν… μονόλογος, η “Βασίλισσα” δεν πτοήθηκε και σκόραρε τέταρτο γκολ. Στο 80′, ο Λούκα Μόντριτς “πυροβόλησε” έξω από την περιοχή της Έλτσε και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία για το 4:0. Ο Κάρλο Αντσελότι “άνοιξε” το ροτέισιον και έτσι τα τελευταία λεπτά στον αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Μαδριλένους να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη με 4:0 επί της Έλτσε, δείχνοντας αντίδραση μετά την ήττα τους από τη Μαγιόρκα για το πρωτάθλημα της La Liga.

ΓΚΟΛ: 8′ Ασένσιο, 32′, 45+1′ Μπενζεμά (πεν.), 80′ Μόντριτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 83′ Ντίαθ / 30′ Ρόκο, 53′ Γκουμπάου 72′ Γκονθάλεθ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Καρίμ Μπενζεμά έγινε ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ στην ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης στη La Liga, ξεπερνώντας τον Ραούλ. Πλέον “κυνηγάει” τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που έχει 311 γκολ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ (68′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Νάτσο, Αλάμπα, Βαλβέρδε (68′ Τσουαμενί), Καμαβινγκά, Θεμπάγιος (68′ Μόντριτς), Ασένσιο (81′ Αρίμπας), Μπενζεμά (68′ Ντίαθ), Ροντρίγκο.

Έλτσε (Πάμπλο Ματσίν): Μπαντία, Γκονθάλεθ, Ρόκο (57′ Βέρντου), Μαγκαγιάν, Καρμόνα, Γκούτι (57′ Nτιόπ), Γκουμπάου, Κλερκ, Φιδέλ (58′ Μορέντε), Πόνσε, Εντεκά (66′ Μπογιέ).