Δυσκολεύτηκε αλλά… πήρε το τρίποντο η “Βασίλισσα”

Mε δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη κόντρα στην Οσασούνα με 2:0 και μείωσε τη διαφορά στο -5 της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τη Ρεάλ στο 10ο λεπτό, με τον Βινίσιους να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1:0, βγήκε τετ-α-τετ με τον Ερέρα, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων είπε “όχι”. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με κακό ρυθμό, χωρίς κλασσικές ευκαιρίες και τη Ρεάλ να κάνει αρνητικό ρεκόρ, έχοντας μόλις τρεις τελικές στο πρώτο μέρος, τις λιγότερες σε πρώτο ημίχρονο, σε όλα τα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό και απείλησε για το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού. Στο 52ο λεπτό, ο Βινίσιους σκόραρε, όμως το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Έπειτα από πέντε λεπτά, ο Βραζιλιάνος με όμορφη ατομική ενέργεια πέρασε δύο αμυντικούς και πάτησε περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει και τον Ερέρα. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Οσασούνα, με τον Γκόμεζ να περνά τον Βαλβέρδε και να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κουρτουά. Η Ρεάλ στα τελευταία λεπτά, προσπάθησε να βρει χώρους και να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Οσασούνα και το κατάφερε, στο 78ο λεπτό με τον Βαλβέρδε. Ο Μόντριτς έκανε την έξυπνη πάσα στον χώρο, ο Βινίσιους έδωσε στον Ουρουγουανό, με τον τελευταίο να λύνει τον γόρδιο δεσμό και να κάνει το 1:0 για τη “Βασίλισσα”. Το 2:0 ήρθε στο 90+2 με τον Άλβαρο να κλέβει τη μπάλα και να κάνει την κάθετη στον Ασένσιο με τον τελευταίο να σκοράρει και να τελειώνει το ματς. Έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης, μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή και τη Μπαρτσελόνα στο -5.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

Παρασκευή 17/2
Ζιρόνα
 – Αλμερία 6-2 (8′ Καστεγιάνος, 34′ Τσιγκάνκοφ, 36′ Ρικέλμε, 43′ Ερνάντες, 77′ Μαρτίν, 79′ Στουάνι – 67′ Ραματζάνι, 81′ Τουρέ)

Σάββατο 18/2
Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα Βίγκο 1-1 (5′ Ογιαρμπάθαλ – 90+5′ αυτ. Λε Μορνάντ)
Ρεάλ Μπέτις – Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-1 (2′ Χουάνμι, , 45+4 πεν. Κανάλες – 30′ Λάριν)
Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 4-2 (20′ Καντεβερέ, 45′, 56′ Ντάνι Ροντρίγκεθ, 63′ Μουρίκι – 43′ Μοράλες, 50′ Τσουκουέζε)
Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης (78′ Βαλβέρδε, 90+2 Ασένσιο)