Απουσίες και Ραΐκοβιτς στοίχισαν στη Ρεάλ

Ο σέρβος κίπερ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, απέκρουσε το πέναλτι του Ασένσιο και κράτησε το μηδέν, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη με 1:0, κόντρα στη “Βασίλισσα” που βρίσκεται στο -5 από την κορυφή και τη Μπαρτσελόνα.

Η Μαγιόρκα ήταν πιο ορεξάτη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κυκλοφορόντας τη μπάλα και βάζοντας… δύσκολα στους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι “μερένγκες” όμως στη συνέχεια πήραν μέτρα και προσπάθησαν να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Στο 13ο λεπτό, η Μαγιόρκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Ο Μουρίκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ο Νάτσο δεν μπόρεσε να σώσει, ο Λούνιν έσωσε τη φάση και οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Το πρώτο μέρος, έληξε με τη Ρεάλ πίσω στο σκορ, χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν περισσότερο ενεργητική, ψάχνοντας το τέρμα που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ραΐκοβιτς ανέτρεψε παίκτη της “βασίλισσας” μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ασένσιο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον πορτιέρε τον γηπεδούχων να πέφτει σωστά και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ για το πρώτο χαμένο πέναλτι στην καριέρα του Ισπανού. Λίγα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Ασένσιο να σουτάρει από την άκρη της περιοχής, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ραΐκοβιτς. Στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ ήταν αυτή που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε τη μπάλα, είχε την κατοχή και πίεσε για να βρει το πολυπόθητο τέρμα, με τις προσπάθειές της όμως να μην αποδίδουν καρπούς και να γνωρίζει την ήττα με 1:0 από τη Μαγιόρκα. Έτσι, βρίσκεται στο -5 από την Μπαρτσελόνα που απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή, ενώ οι γηπεδούχοι στη 10η θέση με 28 βαθμούς.//

AP PHOTO – Η στιγμή που ο Ραϊκοβιτς αποκρούει το πέναλτι του Ασένσιο. Το πρώτο χαμένο πέναλτι στην καριέρα του!

Γκολ: 13′ Μουρίκι
Κίτρινες: 61′ Κόστα, 72′ Μαφέο, 80′ Γκαλαρέτα, 89′ Εντιαγέ / 44′ Βινίσιους, 45+2 Θεμπάγιος, 64΄Βαλβέρδε, 81′ Μόντριτς

Μαγιόρκα: Ραΐκοβιτς, Απούντ, Ραΐγιο, Νάστσιτς, Μαφέο, Ντε Γκαλαρέτα, Ροντρίγκεθ (67′ Εντιαγέ), Κόστα, Μπαμπά (78′ Μπατάλια), Μουρίκι, Λι (78′ Σάντσες)

Ρεάλ: Λούνιν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε (64′ Μόντριτς), Τσουαμενί (71′ Κρόος), Θεμπάγιος (71′ Αλάμπα), Ασένσιο (71′ Ντίας), Ροντρίγκο, Βινίσιους

Μαγιόρκα: Σεβίλλη εκτός 11/2
Ρεάλ Μαδρίτης: Έλτσε εντός 15/2