“Καθάρισε” τη Σασουόλο ο Τζέκο

Η Ίντερ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από σχεδόν ένα μήνα, επικρατώντας εκτός έδρας των “νεροβέρντι” με 2-1, χάρη στα δύο τέρματα του Βόσνιου επιθετικού.

Ο Έντιν Τζέκο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας δύο γκολ με το κεφάλι και “χαρίζοντας” τρεις σημαντικούς βαθμούς στους Μιλανέζους, σε ένα παιχνίδι το οποίο φαινόταν πως θα έληγε ισόπαλο.

Στο 4ο λεπτό, η Σασουόλο απείλησε την εστία του Ονάνα, με τον Καμερουνέζο να αποκρούει το χαμηλό σουτ του Φρατέσι. Στο 14′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντάμφρις σέντραρε ωραία, όμως ο Αργεντινός αστόχησε με προβολή από κοντινή απόσταση. Στο 44′ η Ίντερ άνοιξε το σκορ, με τον Ντάμφρις να βρίσκει τον Τζέκο στην περιοχή και τον Βόσνιο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όταν ο Ροζέριο σέντραρε στην περιοχή και ο Φρατέσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ. Στο 75′ ο Κονσίλι απέκρουσε την κεφαλιά του Μαρτίνες, ωστόσο η μπάλα παρέμεινε στα πόδια των παικτών της Ίντερ. Ο Μικιταριάν βρήκε τον Τζέκο στην περιοχή και ο Βόσνιος σκόραρε ξανά με κεφαλιά.

ΓΚΟΛ: 60′ Φρατέσι / 44′, 75′ Tζέκο

Κίτρινες: 21′ Φεράρι, 72′ Χαρουί / 19′ Ασλάνι, 55′ Ντ’ Αμπρόσιο

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι, Τόλιαν, Έρλιτς (82′ Αϊχάν), Φεράρι (90+1′ Πέγκολο), Ροζέριο, Φρατέσι (82′ Άλβαρεζ), Λόπες, Θόρτσβεντ (71′ Χαρουί), Σεϊντέ (71′ Αντίστ), Λοριέντ, Πιναμόντι.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Ντ’ Αμπρόσιο (58′ Σκρίνιαρ), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα (84′ Γκαλιαρντίνι), Ασλάνι (46′ Μικιταριάν), Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο (68′ Νταρμιάν), Τζέκο, Μαρτίνες.