Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας η Μπενφίκα του Βλαχοδήμου

Οι “αετοί” επικράτησαν 3:0 της Σάντα Κλάρα, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής και κατέκτησαν το Πρωτάθλημα για 38η φορά στην ιστορία τους.

Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, κατέκτησε το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία της μετά τη νίκη με 3:0 επί της Σάντα Κλάρα, στην τελευταία αγωνιστική της Primeira Liga.

Οι “αετοί” είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν με την υπόθεση τίτλος από την προτελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι της Λισαβόνας, όμως δεν τα κατάφεραν, με το πρωτάθλημα να κρίνεται στην 34η στροφή, μπροστά στον κόσμο τους.

Ο Γκονσάλο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ο Ράφα Σίλβα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 28ο λεπτό, ενώ ο Γκριμάλντο διαμόρφωσε το τελικό 3:0 στο 60ο λεπτό, στο τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα της Μπενφίκα.//Μ