Στάικος: «Κρατάμε τα θετικά στοιχεία του δεύτερου ημιχρόνου»

Την ήττα της ομάδας του από την ΑΕΚ σχολίασε ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα, τονίζοντας πως του άρεσε η εμφάνιση των Ηπειρωτών στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Την πρόκριση της στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ΑΕΚ. Η “Ένωση”, έκανε το 3/3 στην “OPAP Arena”, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα, Θανάσης Στάικος σχολίασε την ήττα της ομάδας του, τονίζοντας πως ο “Αίαντας” έδειξε θετικά στοιχεία στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Αναλυτικά όσα είπε ο Θανάσης Στάικος στην Cosmote TV:

«Ήμασταν στο παιχνίδι, μέχρι το 68ο λεπτό. Αναμφίβολα, η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε τον ρυθμό και πίεζε σε όλο το γήπεδο. Σε εξαίρεση με το πρώτο πεντάλεπτο που είχαμε μία καλή στιγμή. Αυτό που κρατάμε από αυτό το παιχνίδι είναι το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο είχαμε ένα πολύ καλό εικοσάλεπτο πιέσαμε και δημιουργήσαμε καλές προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουμε. Η στιγμή του πέναλτι ήταν κομβική για τη συνέχεια. Ήταν μία μέτρια προς καλή εμφάνιση. Τα παιδιά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ακόμα και να πάρουν την πρόκριση. Δεν τα καταφέραμε και πλέον το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι με τον Ιωνικό και πρέπει να ετοιμαστούμε για αυτόν το πολύ σημαντικό αγώνα».

«Φέτος έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ με τους τραυματισμούς. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί αυτό σε άλλη ομάδα. Ο Αθανασίου έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Το είχαμε πει και μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, στο οποίο είχε κάποιες άτυχες στιγμές, ότι είναι ένα παιδί με ταλέντο και αυτό μας δίνει την αισιοδοξία ότι έχουμε νέα παιδιά που μπορούν να καλύψουν οποιοδήποτε κενό».