Νικητής ο Αίαντας στο φιλικό των… Άγιαξ (ΦΩΤΟ)

Οι Ολλανδοί ήταν… ιπτάμενοι και επικράτησαν στο σπουδαίο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων κόντρα στους παλαίμαχους του ΠΑΣ. Σε μία αναμέτρηση όπου το αποτέλεσμα δεν είχε καμία σημασία, ο Άγιαξ της Ηπείρου ηττήθηκε 7-2 από την ομάδα της Ολλανδίας, μέσα σε κλίμα χαράς και ενθουσιασμού.

Μία ημέρα γιορτής για τα Ιωάννινα και συγκεκριμένα για την ομάδα του ΠΑΣ, καθώς το όνειρο για την πραγματοποίηση του φιλικού με τους βετεράνους του Άγιαξ πραγματοποιήθηκε, σε εορταστικό κλίμα. Πριν την έναρξη του αγώνα, πραγματοποιήθηκαν βραβεύσεις για τα ιστορικά πρόσωπα των δύο ομάδων, που παρευρέθηκαν στο γήπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χαριστέα να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στη συνέχεια ο Ντέτσικας απέκρουσε σουτ του Σνο, όμως νικήθηκε από τον Μπεριγκτερ ένα λεπτό αργότερα, ο οποίος έκανε το 1-0, στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Άγγελος Χαριστέας, διπλασίασε τα τέρματα του Άγιαξ στο 16ο λεπτό, ενώ ο Σνο έκανε το 3-0 για την ομάδα του στο 20 λεπτό. Ο ΠΑΣ αντέδρασε και μείωσε σε 1-3 με εύστοχη εκτέλεσε του Τσιατούρα στο 37ο λεπτό. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ταχαμάτα έκανε το 1-4 ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσιατούρας μείωσε σε 2-4 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ συνέχισε να πιέζει, χάνοντας διπλή ευκαιρία με τους Χαριστέα και Τακαμάτα. Ο χρυσός σκόρερ του Euro 2004, σκόραρε στο 69ο λεπτό, κάνοντας το 2-5, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Ο Σνο έκανε το 2-6 μετά από ασίστ του Μπέριγκτερ, με τον Μπουτσούρη να απαντά με κεφαλιά που όμως πέρασε άουτ. Ο Κουβεντάρης, πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στο 78ο λεπτό αποσπώντας το χειροκρότημα από την εξέδρα. Ο Αποστόλης Γεωργίου ήταν ο διαιτητής για τα 10 τελευταία λεπτά του σπουδαίου φιλικού, παίρνοντας τη θέση του διαιτητή Δημήτρη Θάνου. O Χοσέ, έκανε το 2-7 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα που έληξε με την παρουσία μικρών φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο. Όσοι παρευρέθηκαν στο γήπεδο αποθέωσαν τους βετεράνους, ενώ στο επίκεντρο ήταν ο Άγγελος Χαριστέας.

Βετεράνοι ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Χαρίσης): Ντέτσικας, Κώνστας, Θεοδωρής, Λαδιάς, Οικονόμου, Κοζανίτης, Θάνος, Παπαβασιλείου, Τσάλης, Λιάκος, Μουφ.

Στον πάγκο: Μάστακας, Κουβεντάρης, Ζαβογιάννης, Τσιατούρας, Γκαρόζης, Γραμμόζης, Σκούφαλης, Ντάσιος, Παπαρούνας, Κοντοδήμας, Γήτας, Παπανικολάου, Γιαννάκης, Κλείτσας, Μητσόπουλος, Νέος, Βαρτζιώτης, Στεργίου, Ζώης, Τζιάλλας, Μπουτσουρής, Κατερίνης, Γκολφινόπουλος.

Βετεράνοι Άγιαξ: Τόμασεν, Κέντερς, Λίντενμπεργκ, Βίντερ, Προμές, Σνο, Σβαρτ, Ταχαμάτα, Γκέριτσεν, Χαριστέας, Μπέριγκτερ.

Στον πάγκο: Μίλερ, Σπλίντερ, Μπόμπσον, Σχούνακερ, Ρούστενμπεργκ, Χόζε.