Τρίτη σερί ισοπαλία για τους πρωταθλητές Γαλλίας

Η Παρί Σεν Ζερμέν απέτυχε να νικήσει (και) την Τρουά, με όλα τα αστέρια της μέσα στην εντεκάδα.

Εδώ και μερικές βδομάδες η Παρί έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα και φαίνεται πως έχουν μπει σε «mood» διακοπών. Το 2-2 με την Τρουά στο Παρκ Ντε Πρενς, ενώ κέρδιζε με 2-0, «χάρισε» στους φιλοξενούμενους έναν ανέλπιστο βαθμό σωτηρίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο αρχικό τους σχήμα όλα τους τα αστέρια (Μέσι, Εμπαπέ, Νεϊμάρ), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Μόλις στο 6ο λεπτό, προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μαρκίνιος και στο 25′ με εύστοχο χτύπημα πέναλντι του Νεϊμάρ, οι Παριζιάνοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 30′, με τον Ίκε Ούγκμπο και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του 2ου μέρους (49ο λεπτό), η Τρουά ισοφάρισε χάρη σε πέναλτι (αλά Πανένκα) του Φλοριάν Ταρντό και στη συνέχεια δεν προσπάθησαν απλά να υπερασπιστούν την ισοπαλία, αλλά πίεσαν για την ανατροπή. Ο Κέιλορ Νάβας χρειάστηκε να κάνει ορισμένες καλές επεμβάσεις και από τη στιγμή που οι επιθετικοί της Παρί δεν κατάφεραν να βρουν τρίτο γκολ (ο Μέσι είχε δοκάρι στο τέλος), έμεινε το τελικό 2-2.

ΓΚΟΛ: 6′ Μαρκίνιος, 25′ Νεϊμάρ – 30′ Ούγκμπο, 49′ Ταρντό

Κίτρινες: 66′ Νεϊμάρ – 66′ Ριπάρτ, 82′ Κουαμέ

Παρί Σεν Ζερμέν(Ποτσετίνο): Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεπέ, Μέντες, Ντανίλο, Βεράτι, Ντι Μαρία, Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Τρουά(Μπρουνό): Μουλέν, Καμπορέ, Μπιανκόνε, Μπράουν, Κόντε, Λαρουσί, Ριπάρτ, Κουαμέ, Ταρντιέ, Σαβαλερίν, Ούγκμπο