Το 2022 του Μέσι: Παγκόσμιος πρωταθλητής και “αιώνια” βασιλεία

Ο “πούλγα” στη φετινή χρονιά είχε εικόνα που τον… εκτόξευσε, στα 35 του πλέον, έφτασε στη μέγιστη δόξα με την εθνική Αργεντινής παίρνοντας τον μοναδικό τίτλο που του έλειπε, το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Λιονέλ Μέσι έκλεισε αναμφίβολα το 2022 σε αθλητικό επίπεδο με τον καλύτερο τρόπο που θα μπορούσε. Σήκωσε ψηλά το πολύτιμο τρόπαιο του Παγκοσμίου Κύπελλου στο Κατάρ και κατάφερε να εκπληρώσει το όνειρό του και των περισσότερων ποδοσφαιρόφιλων. Η χρονιά που φεύγει τον αφήνει αν μη τι άλλο… χαρούμενο.

Το 2022 του Μέσι με την Παρί Σεν Ζερμέν

Με τη γαλλική ομάδα έπαιξε 28 παιχνίδια για τη Ligue 1 με 12 γκολ και 20 ασίστ. Στα μέσα της χρονιάς στέφθηκε πρωταθλητής του γαλλικού πρωταθλήματος αλλά και του Champions Trophy κόντρα στη Ναντ, όπου αγωνίστηκε για 90 λεπτά και σημείωσε ένα γκολ στο τελικό 4:0. Αυτή τη στιγμή, η Παρί Σεν Ζερμέν είναι στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, στη φάση των “16” του Κυπέλλου Γαλλίας 2021-22 αποκλείστηκε από τη Νις στη διαδικασία των πέναλτι. Ενώ σίγουρα η πιο επώδυνη στιγμή ήταν ο αποκλεισμός στους “16” από τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League 2021-22. Ο Μέσι δεν μπόρεσε να σκοράρει ή να μοιράσει κάποια ασίστ στις δύο αναμετρήσεις και μάλιστα έχασε και πέναλτι στον πρώτο αγώνα στη Γαλλία.

Στην τρέχουσα έκδοση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ο “πούλγα” συμμετείχε σε πέντε από τους έξι αγώνες της φάσης των ομίλων, σημείωσε τέσσερα γκολ και ισάριθμες ασίστ. Η Παρί τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Μπενφίκα και πλέον θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου στη φάση των “16”.

Το 2022 του Μέσι με την εθνική Αργεντινής

Αναμφίβολα θα είναι μια αξέχαστη χρονιά για τον Λιονέλ Μέσι με τη “γαλανόλευκη” φανέλα. Έπαιξε συνολικά 14 παιχνίδια, σημείωσε 18 γκολ και έδωσε έξι ασίστ. Ο “πούλγα” αγωνίστηκε 1.264 λεπτά με την εθνική Αργεντινής, όπου είχε επίσης 75 σουτ (39 εντός εστίας), κέρδισε 10 παιχνίδια, έφερε τρεις ισοπαλίες και έχασε μόνο ένα, στο ντεμπούτο του στο Κατάρ εναντίον της Σαουδικής Αραβίας.

Έπαιξε τέσσερα φιλικά με οκτώ γκολ και μία ασίστ, να σημειωθεί ότι σημείωσε πέντε στη νίκη με την Εσθονία τον Ιούνιο. Λόγω των προκριματικών, δεν ήταν στο διπλό ραντεβού με τη Χιλή και την Κολομβία στα τέλη Ιανουαρίου και αρχές Φεβρουαρίου. Επέστρεψε για το κλείσιμο με Βενεζουέλα και Εκουαδόρ τον Μάρτιο. Έπαιξε και τα δύο παιχνίδια στο ακέραιο και πέτυχε ένα γκολ εναντίον της Βενεζουέλας.

Ήταν ο αρχηγός της “αλμπισελέστε” στον “Finalissima”, στον οποίο τελικό έπαιξε και τα ενενήντα λεπτά και έδωσε δύο ασίστ στο τελικό 3:0 απέναντι στην Ιταλία στο “Γουέμπλεϊ”.

Η κορύφωση της δόξας ήταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ. Μαζί με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες και τον Νικολάς Οταμέντι, ήταν ένας από τους παίκτες που έπαιξαν σε κάθε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την εθνική Αργεντινής, σκοράροντας επτά γκολ και δίνοντας τρεις ασίστ. Επιλέχθηκε επίσης ως ο MVP του τουρνουά. Ήταν αρχηγός, ηγέτης και… έμβλημα της ομάδας, έδειξε στον κόσμο ότι το ποδόσφαιρό του είναι άθικτο και πλέον στέφθηκε στην κορυφή της παγκόσμιας ελίτ.//