Σε ένα ημίχρονο… καθάρισε το Σούπερ Καπ η Παρί

Οι Παριζιάνοι κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Γαλλίας, νικώντας με 2-0 της Τουλούζ χάρις στα τέρματα του Λι Κάνγκ στο 3ο λεπτό και του Εμπαπέ στο 44ο λεπτό πανηγυρίζοντας προσθέτοντας ακόμα ένα τρόπαιο στην συλλογή τους.

Η Παρί ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι την αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Ντεμπελέ πάσαρε στον Λι Κάνγκ και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0. Στο 18ο λεπτό η Τουλούζ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η προσπάθεια του Σουάζο πέρασε ελάχιστα άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Μπαρκολά βγήκε αντιμέτωπος με τον Ρεστές αλλά ο 18χρονος πορτιέρε ήταν νικητής στην μεταξύ τους μονομαχία. Η ομάδα του Μαρτίνεθ απάντησε στις ευκαιρίες αλλά όχι και στο γκολ των πρωταθλητών Γαλλίας, καθώς το σουτ του Νταλινγκά χτύπησε στο δοκάρι του Ντοναρούμα. Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό ο Εμπαπέ με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό τελείωμα έκανε το 2-0 δίνοντας έτσι στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πηγαίνει με το υπέρ της 2-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουλούζ προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι αλλά ο Κάσερες δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Παριζίανοι στο 56ο λεπτό ισοφάρισαν τα δοκάρια. Ο Χακίμι εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στην δοκό της εστίας του Ρεστές. Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά για την ομάδα του Μαρτίνες με τον Σιέρο στο 64ο λεπτό να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους πρωταθλητές Γαλλίας να παγώνουν τον ρυθμό για να διατηρήσουν το υπέρ τους 2-0 και να πανηγυρίζουν εν τέλει την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Γαλλίας.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ (71′ Μπεράλντο), Ερναντέζ, Ζαΐρ-Εμερί, Βιτίνια, Λι, Ντεμπελέ (69′ Ασένσιο), Εμπαπέ, Μπαρκολά (66′ Κολό Μουανί)

Τολούζ: Ρεστ, Ντιαρά, Μαουισά Ελεμπί (76′ Καμάνζι), Νικολάισεν, Σουάσο, Κάσερες, Σπίερινχς, Ντένουμ (66′ Μαγκρί), Σιέρο (76′ Σισοκό), Χέλαμπερτ (65′ Σκίτα), Ντάλινχα//ΝΚ