“Εφτάρα” πρόκρισης για την Παρί!

Οι Παριζιάνοι είχαν εύκολο έργο στην έδρα της Πεΐ ντε Κασέλ, ομάδα 6ης κατηγορίας, νίκησαν με το εμφατικό 7:0 και πήραν το εισιτήριο για τους “16” του Κυπέλλου Γαλλίας.

H Πεΐ ντε Κασέλ, μια ομάδα 6ης κατηγορίας από το βορειότερο άκρο της Γαλλίας, έδωσε το μεγαλύτερο παιχνίδι της ιστορία της κόντρα στον “γίγαντα” που ακούει στο όνομα Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι είχαν εύκολο έργο και με το εμφατικό 7:0 πήραν την πρόκριση για τους “16” του Coupe de France. Ο Κιλιάν Εμπαπέ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Παρί που πέτυχε πέντε γκολ σε επίσημο παιχνίδι.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε 12 λεπτά (29′,34′ και 41′) στο πρώτο ημίχρονο. Σκόρερ και ο Νεϊμάρ (33′), με την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το… ξεκούραστο 4:0.

Ο… καυτός Γάλλος σούπερ σταρ σκόραρε και στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5:0 στο 56ο λεπτό και παράλληλα έκανε τέσσερα τα προσωπικά του τέρματα. Στο 64′ ήταν η σειρά του Σολέρ να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Ισπανό να κάνει το 6:0. Ο Εμπαπέ δεν σταμάτησε να σκοράρει και στο 79′ πέτυχε το 5ο του γκολ στην αναμέτρηση και έγραψε το τελικό 7:0(!) για την Παρί.//