Πλησιάζει προς τον τίτλο…

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να έχει κάνει αρκετά πισωγυρίσματα, ωστόσο έβγαλε για ακόμη μία φορά αντίδραση, επικράτησε με 3:1 της Τρουά και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ, μετά την ήττα με 3:1 από τη Λοριάν, κλήθηκε να βγάλει αντίδραση στην έδρα της Τρουά. Οι Παριζιάνοι έκαναν το καθήκον τους κι επικράτησαν με 3:1, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1, παίρνοντας εκ νέου σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Λανς. Η Παρί προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε γκολ του Εμπαπέ, ο οποίος έφτασε τα 25 στο φετινό πρωτάθλημα και στο 60′ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βιτίνια. Η Τρουά, πάντως, πάλεψε και κατάφερε μονάχα να μειώσει στο σκορ με τον Σαβαλερίν στο 83ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, οι Παριζιάνοι φρόντισαν να επεκτείνουν ξανά τη διαφορά τερμάτων και ο Ρουίθ διαμόρφωσε το τελικό 3:1 υπέρ της ομάδας του.

Ουσιαστικά, η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τους 78 βαθμούς και τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε απέχει 6 πόντους από τη Λανς και οκτώ από την τρίτη Μαρσέιγ. Οι Παριζιάνοι μπορεί να διανύουν μία μέτρια σεζόν, έχοντας χάσει ξανά τον στόχο του Champions League, αλλά βαδίζουν προς την back-to-back κατάκτηση της Ligue 1.

Τρουά: Εκτός έδρας με Ρεν (14/5)
Παρί Σεν Ζερμέν: Εντός έδρας με Αζαξιό (13/5)\

Δείτε τη βαθμολογία της Ligue 1, κάνοντας κλικ εδώ.//Τ.