Πήρε το ντέρμπι η Παρί και έμεινε μόνη πρώτη

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ligue 1, με τον Νειμάρ να είναι αυτός που καθόρισε το τρίποντο κορυφής για την ομάδα του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με της Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1, με το γκολ του Νειμάρ να είναι αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ωραία ενέργεια του Κιλιάν Εμπαπέ και άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με την αποβολή του Γκικό για λογαριασμό της Μαρσέιγ, να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το έργο της ομάδας του. Η Παρί έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 29 βαθμούς, με τους Μασσαλούς να πέφτουν στη τέταρτη θέση και τους 23.

Μόλις στο έκτο λεπτό η Παρί Σεν Ζερμέν δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, με τον Μέσσι να βρίσκει εξαιρετικά τον Χακίμι στην περιοχή, αλλά το τελευταίο να βλέπει τον Λόπες να διώχνει σε κόρνερ την προσπάθειά του. Σταδιακά η Μαρσέιγ ισορροπούσε το ρυθμό και έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλεί την εστία του Ντοναρούμα.

Η ομάδα του Γκαλτιέ συνέχιζε να δυσκολεύεται να βρει χώρους προς την εστία του Λόπες, με την Μαρσέιγ να απειλέι με Χαρίτ και Βερετού, χωρίς όμως να δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες. Η λύση ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Εμπαπέ να ξεκινάει την προσπάθειά του από αριστερά, να βρίσκει στην κίνηση τον Νειμάρ στο ύψος του πέναλτι και ο Βραζιλιάνος να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ ξεκίνησε σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Χαρίτ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ντοναρούμα να διώχνει με τα ακροδάχτυλα στη γωνία του στο 52′. Δέκα λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ ξεκίνησε μία ατομική ενέργεια, έφερε την μπάλα στο δεξί, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Γκιγκό που είχε περάσει στη θέση του τραυματία Μπεϊγί, αντίκρισε κόκκινη κάρτα στο 72′, μετά από ένα πολύ άτσαλο μαρκάρισμα στο Νειμάρ, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη, που τους άφησε μόνους πρώτους στη βαθμολογία.

Γκολ: 45+1′ Νειμάρ

Κίτρινες: 73′ Μαρκίνιος

Κόκκινες: 72′ Γκιγκό

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ντανίλο (25′ Μουκιέλε), Μπερνάτ, Βιτίνια, Βεράτι, Ρουίθ, Μέσσι (79′ Σαράμπια), Νειμάρ (88′ Σολέρ), Εμπαπέ.

Μαρσέιγ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπες, Μπεμπά, Μπεϊγί (44′ Γκιγκό), Μπαλέρντι, Κλάους, Ρονζίερ, Βερετού (79′ Γκεγιέ), Ταβάρες, Χαρίτ, Γκεντουζί, Σάντσες (79′ Ντιένγκ).