O “Bασιλιάς” έδωσε τη λύση στην εκπνοή

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι με δυο ανατροπές, ο Λιονέλ Μέσι με μία τρομερή εκτέλεση φάουλ, έβγαλε την Παρί Σεν Ζερμέν από τη δύσκολη θέση, η οποία επικράτησε 4:3 της Λιλ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Ligue 1 και επέστρεψε στις νίκες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό και τις ομάδες να απειλούν από το πρώτο λεπτό. Η Λιλ ήταν αυτή που πάτησε πρώτη στην αντίπαλη περιοχή με τον Γουέα, ο οποίος σούταρε, με τον Ντοναρούμα να λέει “όχι”. Στη συνέχεια, ήρθε η ώρα των γηπεδούχων να πιέσουν, με τον Μέσι να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή και να κάνει το σουτ, με τον Σεβαλιέρ να αποκρούει. Η Λιλ απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με τον Ντέιβιντ, ο οποίος αιφνιδίασε τον κίπερ των Παριζιάνων, με τον τελευταίο να αποκρούει. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 11ο λεπτό με τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Έπειτα από 6 λεπτά, η ομάδα του Γκαλτιέ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Νεϊμάρ να παίρνει την ασίστ από τον Βιτίνια και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2:0. Η Λιλ ανέβασε ρυθμό και έψαξε το γκολ που θα μείωνε το προβάδισμα του αντιπάλου και απείλησε αρχικά με τον Ντέιβιντ, του οποίου η προσπάθεια κόπηκε από τον Τζιανλουΐτζι Ντοναρούμα, που όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να αποκρούσει την κεφαλιά του Ντιακιτέ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2:1.

Στην επανάληψη, η Λιλ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε με το… καλημέρα, με το σουτ του Γουέα να περνά άουτ. Στο 47ο λεπτό, ο Γκαλτιέ είδε τον Νεϊμάρ να τραυματίζεται και να αναγκάζεται να προχωρήσει σε αλλαγή, με τον Εκιτίκε να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Ο ρυθμός των Παριζιάνων όμως έπεσε και σε συνδυασμό με το λάθος του Βεράτι που έκανε το πέναλτι. Ο Ντέιβιντ ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και οι φιλοξενούμενοι έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Στο 69ο λεπτό, ο Γκόμες βρήκε τον Μπαμπά, που με ένα άπιαστο σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα και έκανε την απόλυτη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά έψαξαν το γκολ και το βρήκαν με τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 89ο λεπτό, φέρνοντας ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Στο 90+5 ο Λιονέλ Μέσι, με απίστευτη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, σκόραρε και έδωσε τη… λύση στο τελευταίο λεπτό στην ομάδα του, κάνοντας την ανατροπή για την πρώτη νίκη έπειτα από τρεις σερί ήττες. Έτσι η Παρί παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +8 από τη δεύτερη Μονακό, ενώ η Λιλ, στην 5η χάνοντας έδαφος στο κυνήγι της τετράδας.//

Γκολ: 11′, 87′ Εμπαπέ, 17′ Νεϊμάρ, 90+5 Μέσι / 24′ Ντιακιτέ, 58′ Ντέιβιντ, 69′ Μπαμπά
Κίτρινες: 56′ Βεράτι, 77′ Εμπαπέ,  / 45′ Ντιακιτέ, 63′ Μπαμπά, 89′ Ντέιβιντ, 90+3 Αντρέ

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Πεμπελέ (75′ Σολέ), Ράμος, Κιμπεμπέ, Μέντες (31′ Μπερνάτ), Βιτίνια (75′ Ζαιρέ-Έμερι), Βεράτι, Ρουίθ (75′ Περέιρα), Μέσι, Νεϊμάρ (51′ Εκιτίκε), Εμπαπέ

Λιλ: Σεβαλιέ, Ντιακιτέ (67′ Γκουντμουντσον), Φόντε, Τζάλο, Γουεά, Αντρέ Γκόμες, Αντρέ, Άνχελ Γκόμες (88′ Βιρτζίνιους), Καμπεγιά (86′ Μπαλέμπα), Μπαμπά, Ντέιβιντ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/2
Οσέρ – Λιόν 2-1

Σάββατο 18/2
Νις – Ρεμς 0-0
Στρασβούργο – Ανζέ 2-1 (14′, 42′ Ντιαλό -73′ πεν. Μπενταλέμπ)

Κυριακή 19/2
Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 4:3 (11′, 87′ Εμπαπέ, 17′ Νεϊμάρ, 90+5 Μέσι / 24′ Ντιακιτέ, 58′ Ντέιβιντ, 69′ Μπαμπά)
16.00: Λοριάν – Αζαξιό, Μπρεστ – Μονακό, Ρεν – Κλερμόν, Τρουά – Μονπελιέ
18.05: Λανς – Ναντ
21.45: Τουλούζ – Μαρσέιγ