Ο Ντοναρούμα της… χάρισε τη νίκη!

Οι Παριζιάνοι χτίζουν νέο σερί νικών, μετά την επικράτηση κόντρα στη Μπρεστ 1-0, για την έβδομη αγωνιστική της Λιγκ 1. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Νεϊμάρ, με τον Ιταλό πορτιέρε να βάζει την… υπογραφή του στο ματς.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει το νικηφόρο σερί της, μετά τη μεσοβδόμαδη επικράτηση κόντρα στη Γιουβέντους, κέρδισε 1-0 την Μπρεστ για την έβδομη αγωνιστική της Λιγκ 1 παραμένοντας στη δεύτερη θέση με 16 βαθμούς. Ο Νεϊμάρ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ ο Ντοναρούμα απέκρουσε το πέναλτι του Σλιμανί, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερος προδιαγραφές για την Παρί Σεν Ζερμέν. Από νωρίς πίεσε την Μπρεστ η οποία όμως πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ, δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων απειλώντας με τους Νεϊμάρ, Μέσι και Εμπαπέ. Στο 26ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ερελέ, όμως με τη βοήθεια του VAR πήρε πίσω την απόφασή του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” κατάφεραν να σκοράρουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Λιονέλ Μέσι βρήκε έξοχα τον Νεϊμάρ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπιζό, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 45+6 οι Παριζιάνοι βρήκαν ξανά δίχτυα με τον Εμπαπέ αυτή τη φορά, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Παριζιάνους κυρίαρχους στον αγωνιστικό χώρο. Στο 50ο λεπτό, ο Λιονέλ Μέσι, βρέθηκε σε θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι με το κεφάλι. Στη συνέχεια, οι “γηπεδούχοι” έψαξαν να βρουν και το δεύτερο γκολ, πιέζοντας και αγχώνοντας τους φιλοξενούμενους. Στο 69′ ο Κιμπεπέ, έκανε ένα απρόσεκτο λάθος, ανέτρεψε τον Φατιγκά, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σλιμανί εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Ντοναρούμα να λέει όχι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Μπρεστ ανέβασε ρυθμούς και έφτασε για ακόμη μία φορά κοντά στο γκολ στο 79ο λεπτό με τον Σλιμανί που έστειλε τη μπάλα στην εστία του Ιταλού πορτιέρε που έδιωξε σε κόρνερ. Η Παρί Σεν Ζερμέν, προσπάθησε να βρει και δεύτερο τέρμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, πίεσε, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις φάσεις της σε γκολ.

Γκολ: 27′ Νεϊμάρ

Κίτρινες: 40′ Νεϊμάρ, 70′ Κιμπεμπέ, 77′ Ντανίλο, 78′ Μέντες  / 25′ Λες Μελού, 46′ Σαρντονέ

Δοκάρι: 50΄ Μέσι

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Ντανίλο, Ράμος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ (78′ Μέντες), Βεράτι (62′ Ρουίθ), Βιτίνια (88′ Μαρκίνιος), Μέσι, Νεϊμάρ (78′ Εκιτικέ), Εμπαπέ (78′ Σαράμπια).

Μπρεστ: Μπιζό, Φαντιγκά (71′ Ουρόνεν), Ντουβέρν, Σαρντονέ, Χερέλ (62′ Ντάρι), Μπρασιέ, Καμαρά ( 62′ Μανετί), Λες-Μελού (71′ Περέιρα Λατζ), Μπελκεμπλά (88′ Καρντονά), Σλιμανί, Ονορά.