Ο Μέσι νικητής στον τελευταίο χορό!

Πλούσιο θέαμα και 9 γκολ περιλάμβανε η αναμέτρηση ανάμεσα στους All Star των Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ και της Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία ολοκληρώθηκε στο 5:4 υπέρ των Γάλλων σε ένα ματς που οι δυο μεγάλοι αστέρες τράβηξαν τα βλέμματα πάνω τους.

Η Παρί ξεκίνησε με… άγριες διαθέσεις, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Νεϊμάρ πέρασε μια τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Μέσι βρήκε τον χώρο που χρειαζόταν για να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Οι Σαουδάραβες απάντησαν με ευκαιρία του Ρονάλντο, όμως το σουτ του στο όριο της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Νάβας. Οι χώροι παρέμειναν ανοιχτοί και στο 16′ ο Νεϊμάρ δοκίμασε με ένα πλασέ να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων, όμως ο Αλ Οβαΐς του είπε “όχι”. Στο 25′, ο Εμπαπέ σκόραρε από κάθετη του Μέσι αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Γάλλος επιθετικός είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Η μικτή της Αλ Χιλάλ και της Αλ Νασρ βρήκε τα πατήματά της και στο 34′ κέρδισε πέναλτι, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης είδε παράβαση στην έξοδο του Νάβας, κατά την οποία συγκρούστηκε με τον Κριστιάνο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ δεν έκανε λάθος από την “άσπρη βούλα” και έτσι ισοφάρισε σε 1:1. Στο 39′, οι Παριζιάνοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Μπερνάτ σταμάτησε αντικανονικά τον Αλ Νταουσαρί και αποβλήθηκε. Αυτό όμως δεν πτόησε τους Γάλλους, οι οποίοι στο 43′ πήραν θέση “ισχύος” στο σκορ, μιας και μετά τη σέντρα του Εμπαπέ, ο Μαρκίνιος με προβολή από κοντά έκανε το 2:1. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η Παρί κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως… δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Νεϊμάρ. Η γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός στις καθυστερήσεις, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο αρχικά να βρίσκει με κεφαλιά το δοκάρι και στην επαναφορά να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για την ισοφάριση σε 2:2.

Με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Η Παρί βρήκε σύντομα χώρους και τη λύση για να πάρει ξανά “κεφάλι” στο σκορ. Ο Εμπαπέ με φοβερή ενέργεια από την αριστερή πλευρά, συνδυάστηκε μέσα στην περιοχή τον Σέρχιο Ράμος, ο οποίος έκανε το 3:2, όμως οι Σαουδάραβες απάντησαν άμεσα. Στο 56′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιάνγκ πήρε την κεφαλιά χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Νάβας για την νέα ισοφάριση, αυτή τη φορά σε 3:3. Στη συνέχεια, οι Παριζιάνοι κέρδισαν νέο πέναλτι, καθώς αυτή τη φορά ο Αλ Μπολεαχί υπέπεσε σε χέρι μετά από πλασέ του Μέσι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος δεν αστόχησε, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, ο “CR7” αντικαταστάθηκε και έτσι η πρώτη του… παράσταση στη Σαουδική Αραβία ολοκληρώθηκε με πλούσιο θέαμα. Από το ματς αποχώρησαν και οι αστέρες των Γάλλων, Μέσι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει λίγο και να μην δημιουργηθούν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 78ο λεπτό, ο Βιτίνια βρήκε με μια πολύ ωραία πάσα τον Εκιτικέ, ο οποίος ευστόχησε στο τετ-α-τετ και έκανε το 5:3 για τους φιλοξενούμενους. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 5:4 στις καθυστερήσεις του ματς με τον Ταλίσκα.

ΓΚΟΛ: 34′, 45+3′ (πεν.) Ρονάλντο, 56′ Γιάνγκ, 90+4′ Ταλίσκα / 3′ Μέσι, 43′ Μαρκίνιος, 54′ Ράμος, 60′ (πεν.) Εμπαπέ, 78′ Εκιτικέ
ΔΟΚΑΡΙ: 45+2′ Ρονάλντο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59′ Αλ Μπολεαχί / 33′ Νάβας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 39′ Μπερνάτ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αντιμετώπισε για 37η φορά τον Λιονέλ Μέσι. Στα προηγούμενα 36 μεταξύ τους ματς, ο Αργεντινός μετρά 16 νίκες με 22 τέρματα και ο Πορτογάλος 11 νίκες με 21 γκολ, ενώ 9 αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.

Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ: Αλ Οβαΐς, Αλ Μπολεαχί, Αλ Μπουραΐκ, Αλ Τζουβάιρ (46′ Αλ Γκάναμ), Κουέγιαρ, Γκονζάλες (61′ Καρίγιο), Ιγκάλο, Κόναν (61′ Αλ Καϊμπάρι), Μαρεγκά, Ταλίσκα (46′ Μαρέγκα), Κριστιάνο Ρονάλντο (61′ Περέιρα)

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας (62΄Ντοναρούμα), Χακίμι (62′ Πεμπελέ), Μαρκίνιος (46′ Περέιρα), Ράμος (62′ Μπιτσιαμπού), Μπερνάτ, Ρουίθ (62′ Μέντες), Σολέρ (62′ Γκάμπρι), Σάντσες (46′ Βιτίνια), Νεϊμάρ (62′ Ζαΐρ-Έμερυ), Μέσι (62′ Ουσνί), Εμπαπέ (62′ Εκιτικέ).