Ο Μέσι και η παρέα του συνέτριψαν τη Μακάμπι!

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έκανε ό,τι ήθελε στο “Παρκ ντε Πρενς”, καθώς επικράτησε με 7-2 της Μακάμπι Χάιφα και εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στους “16” του Champions League!

Ποιος την είδε και δεν τη φοβήθηκε! Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν υπερηχητική κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, καθώς νίκησε με 7-2 στην 5η αγωνιστική του Champions League και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Λιονέλ Μέσι, Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ αποτέλεσαν τους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν στην αναμέτρηση με διάθεση να κυριαρχήσουν και να ανοίξουν από νωρίς το σκορ. Στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία, καθώς ο Ρουίθ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 18′, ο Νεϊμάρ βρήκε χώρο και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ κατάφερε να βρει δίχτυα και να ανοίξει το σκορ. Ο Εμπαπέ τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή προς τον Λιονέλ Μέσι και ο Αργεντινός σταρ νίκησε τον Κοέν με… μαγικό εξωτερικό σουτ, κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 32′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Εμπαπέ να… εκτελεί τον Κοέν. Τρία λεπτά αργότερα, η Παρί ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, καθώς ο Νεϊμάρ πλάσαρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 3-0. Στο 38′, η Μακάμπι μείωσε σε 3-1 με γκολ του Σεκ, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο ο Μέσι πλάσαρε με πανέμορφο τρόπο για το 4-1, που αποτέλεσε το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ισραηλινοί έδειχναν να… πατούν καλύτερα εξ αρχής στον αγωνιστικό χώρο και στο 50′ κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου στο σκορ σε 4-2, με τον Σεκ. Στο 64′, οι Παριζιάνοι μεγάλωσαν ξανά τις διαστάσεις του σκορ. Ο Χακίμι άλλαξε με ωραίο τρόπο το παιχνίδι, βρήκε τον Εμπαπέ, ο οποίος κοντρόλαρε όμορφα και πλάσαρε εντυπωσιακά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κοέν για δεύτερη φορά στο ματς. Στο 67′, η Παρί πάτησε κι άλλο το… πόδι στο “γκάζι” και έκανε το 6-2, χάρη σε… αυτογκόλ του Γκόλντμπεργκ, ο οποίος έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 72′, οι Παριζιάνοι έχασαν ακόμη μία ευκαιρία με σουτ του Σολέρ, ενώ στο 77′ ο Μέσι άγγιξε το χατ-τρικ, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από σουτ. Ο Σολέρ κατάφερε να πετύχει το γκολ που έψαχνε, καθώς στο 84′ έκανε το 7-2, έπειτα από ασίστ του Μέσι. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και η Παρί πήρε την ευρεία νίκη μέσα στο “Παρκ ντε Πρενς”.

ΓΚΟΛ: 19′, 45′ Μέσι, 32′, 64′ Εμπαπέ, 35′ Νεϊμάρ, 67′ Γκόλντμπεργκ (αυτ.), 84′ Σολέρ / 38′, 50′ Σεκ

Δοκάρι: 77′ Μέσι

Κίτρινες: 27′ Νεϊμάρ, 40′ Ράμος / 26′ Σεκ, 47′ Τσέρι, 54′ Ατζίλι

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Σ. Ράμος, Μαρκίνιος (79′ Κιμπεμπέ), Μπερνάτ, Χακίμι, Ρουίθ (83′ Σαράμπια), Βιτίνια, Σάντσες (68′ Σάντσες), Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ (79′ Εκιτικέ)

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Γκόλντμπεργκ, Μπατουμπινσικά, Σεκ, Κορνού (70′ Μεναχέμ), Λαβί, Μοχάμεντ (83′ Αράντ), Αμπού Φάνι, Ατζίλι (65′ Ντέιβιντ), Τσέρι, Πιερό