Ο Εμπαπέ έδωσε τη λύση για την Παρί | Επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο η Λυών

Ο Γάλλος σούπερ σταρ σκόραρε με πέναλτι στο 90+5′ και έδωσε τη νίκη με 2:1 στους Παριζιάνους κόντρα στην Στρασμπούρ. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν πέρασε εύκολα από την έδρα της Μπρεστ με το επιβλητικό 4:2 και πλησίασε την εξάδα.

Η Ligue 1 επέστρεψε με αναμετρήσεις για την 16η αγωνιστική και στα βραδινά παιχνίδια η Λυών είχε άνετο πέρασμα από την έδρα της Μπρεστ (4:2), την στιγμή που η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε αγχωτική νίκη με 2:1 κόντρα στην Στρασμπούρ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ στο 90+5′.

Ο εκνευρισμός ήταν μεγάλος για τους Παριζιάνους και αποτυπώθηκε στη συμπεριφορά του Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο 61′, επειδή έβαλε το χέρι του στο πρόσωπο του Τομασόν και ένα λεπτό αργότερα (62′) έκανε θέατρο, με συνέπεια να δεχθεί δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί. Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ στο 14′ έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ, όμως η Παρί δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στη συνέχεια, παρότι είχε την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους και με την έναρξη του 2ου μέρους, σε μία προσπάθεια του Αντριάν Τομασόν, η μπάλα εξοστρακίστηκε στον Μαρκίνιος και κατέληξε στα δίχτυα του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο 51′.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ και στις καθυστερήσεις ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ζερζινό Νιαμσί στον Εμπαπέ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Γάλλο σταρ να στεφθεί ήρωας. Ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε στην Παρί τη νίκη με 2:1, που απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής (+8 από την δεύτερη Λανς).//