Νέα χρονιά με… κούπα για την Παρί

Με το “δεξί” άρχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Παριζιάνοι στη σεζόν 2022/2023, καθώς επιβλήθηκαν στο Τελ-Αβίβ με 4-0 της Ναντ και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Γαλλίας.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε να κυριαρχεί στη Γαλλία πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του φετινού Σούπερ Καπ κόντρα στην Κυπελλούχο Ναντ με το εμφατικό 4-0 στο ματς που διεξήχθη στην πρωτεύουσα του Ισραήλ.

Οι Παριζιάνοι κατέκτησαν για 11η φορά το συγκεκριμένο τρόπαιο και μάλιστα αυτή ήταν η έννατη φορά τα τελευταία δέκα χρόνια μετά το “στραβοπάτημα” της προηγούμενης σεζόν κόντρα στη Λιλ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν άρχισε με δυναμικό τρόπο την αναμέτρηση στο Ισραήλ και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Χακίμι πήρε μια χαμηλή πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε την μπάλα, ωστόσο την προσπάθειά του σταμάτησε ο Λαφόρντ με εξαιρετική απόκρουση. Δυο λεπτά αργότερα, ο Σαράμπια απείλησε τα “καρέ” της Ναντ, ωστόσο το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 14′, το συγκρότημα του Κριστόφ Γκαλτιέ έχασε σημαντική ευκαιρία, με την κεφαλιά του Μαρκίνιος να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γάλλου τερματοφύλακα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Ντοναρούμα, όταν στο 19′ ο Σιμόν επιχείρησε ένα δύκολο σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ιταλού γκολκίπερ. Οι Παριζιάνοι στο 22ο λεπτό του αγώνα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης με τον Λιονέλ Μέσι να βρίσκεται απέναντι στον Λαφόρντ και με απόλυτη ψυχραιμία τον προσπέρασε και σκόραρε στην κενή εστία της Ναντ. Ο ρυθμός μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους έπεσε και από τις δυο ομάδες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, ο Νεϊμάρ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα της Παρί και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια.

Οι δυο ομάδες δεν είχαν κάποια σημαντική στιγμή στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 57′, ο Σαράμπια απείλησε αρχικά με ένα σουτ και στην εξέλιξη του κόρνερ που κέρδισαν οι τυπικά γηπεδούχοι, ο Σέρχιο Ράμος πήρε το “ριμπάουντ” και με ένα έξοχο “τακουνάκι” βρήκε δίχτυα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι Παριζιάνοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της κατοχής της μπάλας χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τη Ναντ. Στο 81′ μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζαν Σαρλ Καστελετό σε μαρκάρισμα του Νεϊμάρ εντός της περιοχής. Ο Βραζιλιάνος μετέτρεψε την εκτέλεση του πέναλτι στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έτσι η Παρί πήρε “αέρα” τεσσάρων τερμάτων στο ματς. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αν και ο Μέσι έχασε ακόμα μια σημαντική ευκαιρία στο 89ο λεπτό και έτσι οι Παριζιάνοι με την ευρεία αυτή νίκη πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της φετινής αγωνιστικής σεζόν.

ΓΚΟΛ: 22′ Μέσι, 45+3′, 82′ (πεν.) Νεϊμάρ, 57′ Ράμος
Δοκάρι: 14′ Μαρκίνιος
Κίτρινες: 16′ Βιτίνια / 39′ Κοκό, 75′ Μουτουσαμί
Κόκκινη: 81′ Ζαν-Σαρλ Καστελετό

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Χακίμι (79’ Μουκιέλε), Κιμπεμπέ, Ράμος, Μέντες (68’ Μπερνάτ), Βεράτι (79’ Παρέδες), Μαρκίνιος, Βιτίνια (68’ Ντανίλο Περέιρα), Νεϊμάρ, Μέσι, Σαράμπια (84’ Καλιμουεντό).

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Καστεγέτο, Τζιροτό, Παλουά, Άπια (79’ Φάμπιο), Σισοκό, Κιριβέλα (65’ Μοσταφά Μοχάμεντ), Κοκό (65’ Μουτουσαμί), Μπλας, Γκεσάντ (78’ Κορσιά), Σιμόν.