Μόνη στην κορυφή η Παρί Σεν Ζερμέν

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί, εκμεταλλεύτηκαν την “γκέλα” της Μαρσέιγ και επικράτησαν με 1-0 της Λυών για να σκαρφαλώσουν στην κορυφή του πρωταθλήματος δίχως ισοβαθμία.

Η Παρί Σεν Ζερμέν άφησε το… χέρι της Μαρσέιγ στην κορυφή του πρωταθλήματος και απολαμβάνει, πλέον, τη μοναξιά της πρώτης θέσης. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ νίκησε εκτός έδρας τη Λυών και παρέμεινε αήττητη στο φετινό γαλλικό πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άνοιξε το παιχνίδι για τους πρωταθλητές Γαλλίας, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό, προηγήθηκαν με γκολ του Μέσι, έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ πήρε από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού και έγειρε την κατοχή της μπάλας υπέρ της. Στο πρώτο μέρος δεν καταγράφηκε άλλη αξιοσημείωτη τελική, ωστόσο η Παρί Σεν Ζερμέν καραδοκούσε γύρω από την περιοχή των “Παιδιών”.

Στο δεύτερο μέρος, η Λυών κατάφερε να ισοσκελίσει την κατοχή της μπάλας, καθώς θέλησε να κάνει το παιχνίδι της, ελέγχοντας -όσο είναι δυνατόν- τον ρυθμό του αγώνα. Μετά το 60′, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε εκ νέου την κατοχή της μπάλας, είχε την υπεροχή, ωστόσο αδυνατούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να δώσει πιο ασφαλές προβάδισμα για τη νίκη. Το 1-0 παρέμεινε υπέρ των φιλοξενούμενων, που έχασαν και τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα για το 2-0. Με την εν λόγω νίκη διατήρησαν το αήττητο σερί τους στο φετινό πρωτάθλημα.

ΓΚΟΛ: 5′ Μέσι

Δοκάρι: 90+2′ Μέσι

Κίτρινη: 39′ Βεράτι

Λυών (Πέτερ Μποζ): Λόπες, Μέντες, Λουκεμπά, Γκουστό, Ταγλιαφίκο, Τολισό (46′ Λεπενάν), Κακερέ (75′ Αντελαΐντ), Τετέ (75′ Σερκί), Τοκό Εκαμπί, Ντεμπελέ, Λακαζέτ

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Ράμος, Ντανίλο, Βεράτι (64′ Μουκιελέ), Ρουίθ (57′ Βιτίνια), Χακίμι, Μέντες, Νεϊμάρ (86′ Σολέρ), Μέσι, Εμπαπέ