Μέσι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ έδωσαν τη νίκη στην Παρί

Η Τρουά προηγήθηκε δύο φορές στο “Παρκ ντε Πρενς”, αλλά η Παρί έφερε “τούμπα” το ματς, επικράτησε με 4-3 χάρη στη “μαγική” της τριάδα και συνεχίζει ακάθεκτη στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Για την 13η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, πήρε τη νίκη με 4-3 κόντρα στην μαχητική Τρουά. Σολέρ, Μέσι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ τα γκολ για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που βρίσκονται στην πρώτη θέση με 35 βαθμούς και στο +5 από την δεύτερη Λανς.

Η Τρουά ξάφνιασε την Παρί και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρόνι Λόπες πάσαρε στον Μ. Μπαλντέ και αυτός με ένα όμορφο βολέ νίκησε τον Ντοναρούμα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του μέσα στο Παρίσι. Οι δύο παίκτες των φιλοξενούμενων συνεργάστηκαν ξανά στο 10′ και λίγο έλειψε να γίνει το 2-0. Σωτήριο τάκλιν από τον Κιμπεπέ, που με ωραία προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους πρωταθλητές Γαλλίας ήρθε στο 17′, με τον Γκαλόν να αποκρούει εντυπωσιακά το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μέσι.

Στο 24′ οι Παριζιάνοι έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Νεϊμάρ να δίνει πάσα στον Σολέρ μέσα στην περιοχή και ο 25χρονος Ισπανός μέσος πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-1. Στο 33′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Γκαλόν με εξαιρετική επέμβαση είπε “όχι” σε σουτ του Μουκιελέ. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η Παρί έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Αρχικά ο Νεϊμάρ στο 40′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τον κίπερ της Τρουά να βγάζει την μπάλα σε κόρνερ και στην αμέσως επόμενη φάση απέκρουσε κεφαλιά του Λιονέλ Μέσι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, με φύλακα άγγελο τον Γκαλόν, που κράτησε όρθια την ομάδα του με τις καίριες επεμβάσεις του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Τρουά να απειλεί την Παρί. Στο 48′ ο Ρόνι Λόπες πήρε το ριμπάουντ έξω από την περιοχή, έριξε ένα σουτ… κεραυνό, αλλά ο Ντοναρούμα έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα (52′), οι φιλοξενούμενοι σοκάρουν ξανά τους Παριζιάνους. Ο Όντομπερτ βρήκε τον Μ. Μπαλντέ μέσα στην περιοχή και 0 26χρονος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά του και της ομάδας του, κάνοντας το 2-1. Η απάντηση των πρωταθλητών Γαλλίας ήταν άμεση και ο Μέσι στο 55′ ισοφάρισε σε 2-2 με ωραίο μακρινό σουτ.

Στο 62′ η Παρί έφερε “τούμπα” το ματς. Ο Μέσι έδωσε ωραία πάσα στον Νεϊμάρ μέσα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος σταρ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Γκαλόν και να κάνει το 3-2 για την ομάδα του. Ο Εμπαπέ έψαχνε κι αυτός το γκολ, αλλά στο 66′ ο Γκαλόν του είπε “όχι” και έβγαλε την μπάλα κόρνερ. Στο 77′ όμως ο Γάλλος σταρ μπήκε και αυτός στη λίστα των σκόρερ, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλντι στο 77′.

Η Τρουά ήταν μαχητική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 88′ μείωσε σε 4-3 με τον Παλαβέρσα, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Παρί πήρε μια… αγχωτική νίκη και συνεχίζει ακάθεκτη στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 35 βαθμούς και στο +5 από την δεύτερη Λανς.

Γκολ: 24′ Σολέρ, 55′ Μέσι, 62′ Νεϊμάρ, 77′ Εμπαπέ / 3′,52′ Μ. Μπαλντέ, 88′ Παλαβέρσα

Κίτρινες: – / 60′ Πορόζο, 75′ Γκαλον, 78′ Λόπες

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Μουκιελέ, Ράμος, Κιμπεμπέ (59′ Μαρκίνιος), Μπερνάτ (85′ Μέντες), Σολέρ, Βεράτι (85′ Σαράμπια), Βιτίνια (59′ Ρουίθ), Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Τρουά: Γκαλόν, Τ. Μπαλντέ (72′ Ριπάρτ), Πορόζο, Πάλμερ-Μπράουν, Σαλμιέρ, Κόντε (72′ Λαρουσί), Λόπες, Κουαμέ (81′ Ουγκμπό), Σαβαλερίν (88′ Ντινγκόμ), Όντομπερτ (81′ Παλαβέρσα), Μ. Μπαλντέ