Με την… ψυχή στο στόμα “απέδρασε” η Παρί

Το σύνολο του Κριστόφ Γκαλτιέ κατάφερε να πάρει μία σπουδαία, όπως αποδείχθηκε, νίκη απέναντι στην πολύ καλή Λοριάν με 2-1. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Νεϊμάρ και Περέιρα, ενώ ισοφάρισε προσωρινά ο Μοφί για τους γηπεδούχους.

Η Λοριάν, υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν στο “Σταντ ντου Μουστουά”, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γαλλίας. Με αυτή την επικράτηση, οι Παριζιάνοι παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 38 βαθμούς πλέον, ενώ οι “μπακαλιάροι” έπεσαν στην 4η, με συνολική συγκομιδή 27 πόντων. Ο Λιονέλ Μέσι δεν αγωνίστηκε λόγω μιας φλεγμονής που αντιμετωπίζει στον αχίλλειο τένοντά του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν, έδειξε από νωρίς τις… απειλητικές της διαθέσεις. Στο 7ο λεπτό ο Νεϊμάρ προειδοποίησε, όταν μέσα από την περιοχή έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά ο Εμβογκό πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Δεν τα κατάφερε όμως ένα λεπτό αργότερα, όταν η άμυνα έκανε ένα… δώρο στον Βραζιλιάνο εξτρέμ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 13ο λεπτό η Λοριάν προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, όταν ο γκολκίπερ Εμβογκό, αντικαταστάθηκε από τον Μανόνε, λόγω τραυματισμού. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μοφί βρέθηκε σε… θέση βολής, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31′, ο Εκιτικέ “σπατάλησε” μία σπουδαία ευκαιρία, προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματα των Παριζιάνων. Παρ’ ότι τροφοδοτήθηκε ωραία στην περιοχή και “εξαπέλυσε” ένα… κεραυνό, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μανόνε. Στο 39ο λεπτό, η Λοριάν έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία, όταν ο Λε Γκοφ τροφοδότησε ωραία τον Πονσό, αλλά η προσπάθεια του πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος και έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Παρί να έχει “κεφάλι” στο σκορ με 1-0.

Ο Νεϊμάρ πανηγυρίζει… χορεύοντας το γκολ που σημείωσε, μαζί με τον Εκιτικέ. (@PSG / Twitter)

Οι “μπακαλιάροι” στο δεύτερο μισό, μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι μπορούν από την αναμέτρηση και στο 53ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν το ματς σε ισορροπία. Ο Λε Φι και ο Μοφί με μία εντυπωσιακή συνεργασία… έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Ντοναρούμα, τον οποίο “πυροβόλησε” από πλάγια θέση και διαμόρφωσε το 1-1. Η Λοριάν συνέχισε να απειλεί την εστία των Παριζιάνων και στο 57′ έφτασε μία… ανάσα από την ανατροπή. Ο Μοφί και πάλι βρέθηκε στην περιοχή με χώρο, σούταρε με πολύ δύναμη, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Μετά από αρκετή ώρα, η Παρί έφτασε σε τελική προσπάθεια, που της έδωσε και το προβάδισμα. Στο 81′ ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Περέιρα σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με μία φοβερή κεφαλιά, νίκησε τον Μανόνε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δεν υπήρξε κάποια συγκλονιστική στιγμή και έτσι το σύνολο του Γκαλτιέ κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με 2-1 απέναντι στην αξιόμαχη Λοριάν.

ΓΚΟΛ: 53′ Μοφί / 8′ Νεϊμάρ, 81′ Περέιρα
Δοκάρι: 57′ Μοφί
Κίτρινες: 65′ Ίνοσεντ / 78′ Χακίμι

Λοριάν (Ρεζίς Λε Μπρις): Εμβογκό (Μανόνε 13′), Καλουλού, Λαπόρτ, Ταλμπί, Λε Γκοφ, Ίνοσεντ (Κονέ 85′), Λε Μπρις (Ντιαρά 73′), Πονσό (Αουσιχέ 73′), Λε Φι, Ουαταρά, Μοφί

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Μέντες (Μπερνάτ 76′), Ράμος, Μαρκίνιος, Χακίμι, Βεράτι, Περέιρα (Μουκιέλε 85′), Βιτίνια (Σάντσες 67′), Νεϊμάρ, Εκιτικέ (Σολέρ 75′), Εμπαπέ (Σαράμπια 85′)