Κατατρόπωσε τη Μίλαν και ανέβηκε στην κορυφή

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 των “ροσονέρι” στο “Παρκ ντε Πρενς” με όμορφο ποδόσφαιρο και κατέκτησε έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο που τη φέρνει στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά κύλησαν σε χαμηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το παιχνίδι τους, αλλά χωρίς καμία να τα καταφέρνει. Η πίεση της Μίλαν άρχισε να αποδίδει “καρπούς” από ένα σημείο και μετά ωστόσο και να οδηγεί τους Παριζιάνους σε λάθη. Στο 26′ ο Λεάο είχε την πρώτη πραγματική ευκαιρία στο ματς, αφού προσπάθησε με ένα φαλτσαριστό σουτ να πετύχει ένα εκπληκτικό τέρμα, αλλά για… εκατοστά δεν τα κατάφερε.

Η Παρί ήταν αυτή που ευτύχησε τελικά να ανοίξει το σκορ στο 32′, με τον Εμπαπέ να πηγαίνει στο ένας εναντίον ενός στην περιοχή και να εκτελεί υποδειγματικά τον Μενιάν με συρτό σουτ. Οι Γάλλοι απείλησαν άλλη μία φορά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Κόλο Μουανί, αλλά το σουτ του διεθνή επιθετικού μπλόκαρε αλλάζοντας κατεύθυνση.

Οι Παριζιάνοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στην αρχή του δεύτερου μέρους με ένα όμορφο πλασέ του Ντεμπελέ, όμως ο VAR είδε φάουλ του Ουγκάρτε στην αρχή της φάσης και ο Βίνσιτς ακύρωσε το γκολ. Δεν αρκούσε όμως αυτό για να μην έρθει το 2-0. Οι πρωταθλητές Γαλλίας κατάφεραν να σκοράρουν ξανά στο 53′, αυτή τη φορά κανονικό γκολ, όταν ο Μενιάν απέκρουσε την προσπάθεια του Ντεμπελέ, αλλά ο Κόλο Μουανί πήρε το ριμπάουντ και έστειλε άνετα τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58′, ο Γάλλος γκολκίπερ των “ροσονέρι” απέκρουσε ένα σουτ του Εμπαπέ στην κλειστή γωνία, κρατώντας τις λίγες ελπίδες που είχε η ομάδα του να πάρει κάτι από το ματς “ζωντανές”. Η Παρί ωστόσο έλεγξε απόλυτα το ματς και τον ρυθμό του και δεν απειλήθηκε σημαντικά. Αντίθετα, βρήκε και τρίτο γκολ ένα λεπτό πριν το 90′, με τον Κανγκ-Ιν Λι να εκτελεί με αριστερό συρτό σουτ πολύ όμορφα, έπειτα από μία ακόμα ασίστ του Ζερ-Εμερί.

ΓΚΟΛ: 32′ Εμπαπέ, 53′ Κόλο Μουανί, 89′ Κανγκ-Ιν Λι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Τιάου, 7′ Κρούνιτς, 16′ Χακίμι, 44′ Ντεμπελέ, 61′ Τομόρι, 62′ Καλούλου