Επιστροφή στις νίκες για την παρέα του Νεϊμάρ

Εύκολο βράδυ είχε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 επί της Τουλούζ εκτός έδρας για την πέμπτη αγωνιστική της Λιγκ 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν, επέστεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ισοπαλία στο Παρίσι κόντρα στη Μονακό, επιβλήθηκε 3-0 της Τουλούζ εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Με την υπογραφή του Λιονέλ Μέσι ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ, οι Παριζιάνοι πέτυχαν τρία γκολ και πήραν το τρίποντο.

Η Παρί, έδειξε ότι είναι ο κυρίαρχος από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού. Με το καλημέρα απείλησε με τον Κιλιάν Εμπαπέ, όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Τουλούζ και τον Μέσι να αστοχεί στο ριμπάουντ. Στη συνέχεια οι Παριζιάνοι, προσπάθησαν να βρουν χώρους για να δημιουργήσουν φάσεις. Ο Αργεντίνος σταρ, απείλησε ξανά τους “γηπεδούχους” με ζυγισμένο σουτ στην αριστερή γωνία του Ντουπ, με τον πορτιέρε να λέει και πάλι “όχι”. Η Τουλούζ αντέδρασε, και έψαξε και να βρει το γκολ απειλώντας με τους Φαν Ντε Μπούμεν και Νταλίνγκα, που δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης όμως, ο Νεϊμάρ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Λιονέλ Μέσι, έδωσε εξαιρετική πάσα στον Βραζιλιάνο, με τον δεύτερο να σουτάρει και να νικά τον πορτιέρε των “γηπεδούχων”.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Μέσι απείλησε με το καλησπέρα, βάζοντας και πάλι δύσκολα στον πορτιέρε τον “γηπεδούχων”, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Ο Αργεντίνος το εκτέλεσε, βρήκε εξαιρετικά τον Κιλιάν Εμπαπέ, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι “γηπεδούχοι” θέλησαν να απαντήσουν με τον συνήθη ύποπτο Φαν Ντε Μπούμεν, όμως ο Ντοναρούμα είπε “όχι”. Στη συνέχεια η Παρι έψαξε και τρίτο τέρμα, δημιουργώντας φάσεις όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στις καθυστερήσεις όμως και λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, οι Παριζιάνοι βρήκαν δίχτυα για τρίτη φορά, με τον Μπερνάτ, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Γκολ: 37′ Νεϊμάρ, 50′ Εμπαπέ, 90+2′ Μπερνάτ / –

Κίτρινες: 64′ Ρατάο / –

Τουλούζ: Ντιπέ, Ντέσλερ, Νικολάισεν (46′ Κόστα), Ρουαό, Ντιαρά, Ζάντεν (63′ Σίλα), Ρατάο, Σπίερινγκς, Φαν ντεν Μπόμεν (76′ Ντεζαεγέρε), Αμπουκλάλ (63′ Φάρες), Ντάλινχα (76′ Οναϊού)

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Μουκιέλ, Βιτίνια (91′ Ζάιρε-Εμρέ), Βεράτι (68′ Σάντσες), Μέντες (83′ Μπερνάτ), Μέσι (83′ Χακίμι), Εμπαπέ, Νεϊμάρ (68′ Εκιτίκε)