Ενρίκε: «Κορυφαίος του κόσμου ο Εμπαπέ, είχαμε μία καλή βραδιά»

Ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του φάνηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από την επικράτηση του συνόλου του επί της Ντόρτμουντ, στην πρεμιέρα του Champions League.

Κιλιάν Εμπαπέ και Ασράφ Χακίμι βρήκαν δίχτυα, για να οδηγήσουν την Παρί Σεν Ζερμέν στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Μετά από το φινάλε της αναμέτρησης, ο Ισπανός προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν, Λουίς Ενρίκε, στις δηλώσεις που παραχώρησε, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του, ενώ τόνισε πως ο Κιλιάν Εμπαπέ για εκείνον, είναι ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του κόσμου.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Λουίς Ενρίκε:

«Μου άρεσαν σχεδόν τα πάντα. Η ένταση του αγώνα από την αρχή, η ταχύτητα και ο έλεγχος του αγώνα, για σχεδόν 75 λεπτά. Είναι ένας αγώνας που ενισχύει τις ιδέες μας, είμαστε όλοι χαρούμενοι. Η εστίαση ήταν να παίξουμε τον αγώνα μας, διατηρώντας την κατοχή και πιέζοντας ψηλά. Είμαστε στην πρεμιέρα και η νίκη ήταν ζωτικής σημασίας, αλλά αυτό δεν μας δίνει καμία υπόσχεση για το μέλλον.

Το πιο σημαντικό είναι να κερδίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους αγώνες, θα έχουμε την ευκαιρία να πάμε στο Νιούκαστλ και να παίξουμε το παιχνίδι μας. Είχαμε μερικές ευκαιρίες που θα έπρεπε να είχαμε σκοράρει. Για εμένα, αυτό που πρέπει να βελτιωθεί είναι στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά. Πρέπει να ελέγχουμε καλύτερα το ματς, αλλά επαναλαμβάνω ότι ήταν μια σχεδόν τέλεια βραδυά.

Ο Χακίμι είναι κορυφαίος παίκτης στον ρόλο του, πολύ ποιοτικός και είχε την ηρεμία να σκοράρει, ένα εξαιρετικό γκολ. ο Κόλο Μουανί δεν δυσκολεύθηκε σε καμμία στιγμή και είμαι ικανοποιημένος απ’ αυτόν. Ο Μπαπέ, για εμένα είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο, χωρίς αμφιβολία. Αυτό που με εξέπληξε περισσότερο είναι η ανθρώπινη του ποιότητα, είναι χαρά να τον έχω στα αποδυτήρια, έχει πάντα ένα χαμόγελο, είναι ηγέτης, πολύ σημαντικός για την ομάδα».//Γ.