Εμπαπέ, Μέσι και… τρίποντο!

Με τους δύο σούπερ σταρ της να συνεργάζονται σε όλα τα γκολ της, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Αζαξιό στο “Σταντ Φρανσουά Κοτί” και ξέφυγε στο +6 από τη δεύτερη θέση.

Με τον Λιονέλ Μέσι να έχει δύο ασίστ και ένα γκολ, την ώρα που ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε δύο γκολ και μία ασίστ, οι πρωτευουσιάνοι πέτυχαν τη δέκατη νίκη τους στη φετινή Ligue 1. Πλέον έχουν 32 βαθμούς, την ώρα που οι ηττημένοι παρέμειναν στους οκτώ, όντες στη 18η θέση της κατάταξης.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό, όταν ο Μέσι συνεργάστηκε με τον Εμπαπέ και εκείνος εκτέλεσε εύστοχα μέσα από την περιοχή. Το 1-0 διατηρήθηκε για… αρκετή ώρα, δίνοντας στους γηπεδούχους ελπίδες ισοφάρισης. Ωστόσο, μετά από μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο σκόρερ… βρήκε το δημιουργό και το αποτέλεσμα ήταν το 2-0. Οι δύο σούπερ σταρ αποφάσισαν να αλλάξουν ξανά ρόλους, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Αργεντινός πάσαρε στον Γάλλο και εκείνος από τα όρια της περιοχής πέτυχε το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 24′, 82′ Εμπαπέ, 78′ Μέσι

Κίτρινες: 22′ Βεράτι

Αζαξιό (Ολιβιέ Πανταλόνι): Λερόι, Κονέ (74′ Ντιαλό), Αβινέλ, Γκονζάλεθ, Γιουσούφ, Μπελάιλι (83′ Μανγκάνι), Κουταντέρ, Μαρκέτι, Μπαγιάλα (57′ Νούρι), Μουσίτι-Όκο (57′ Χαμουμά), Ελ Ιντρισί (74′ Μπαρέτο)

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μουκιέλ, Μαρκίνιος (83′ Μπιτσιαμπού), Μπερνάτ, Ρουίθ (83′ Ζαίρ-Έμερι), Βεράτι, Σάντσες (62′ Βιτίνια), Μέσι, Σολέρ (71′ Σαράμπι), Εμπαπέ (83′ Εκιτίκε)