Εμπαπέ και Μέσι της δίνουν τον τίτλο!

Ο Γάλλος εξτρέμ είχε δύο γκολ και μία ασίστ, ο Αργεντινός δύο ασίστ και ένα γκολ και η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε σαν σίφουνας από το “Βελοντρόμ” με 3:0 κόντρα στην Μαρσέιγ κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με σαφή προσανατολισμό να επιβάλει τον δικό της ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία μόλις στο 5ο λεπτό απείλησε με τον Φαμπιάν Ρουίθ, αλλά τον Λόπεθ να έχει απάντηση. Στο 25′ οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ. Με τρομερή αντεπίθεση, ο Λιονέλ Μέσι τροφοδότησε τον Κιλιάν Εμπαπέ με τον Γάλλο να πλασάρει υποδειγματικά για το 1:0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ρόλοι άλλαξαν. Η ομάδα του Γκαλτιέ έβγαλε νέα αντεπίθεση, με Μέντες και Εμπαπέ, ο Γάλλος γέμισε στη μικρή περιοχή όπου ο ανενόχλητος Μέσι διαμόρφωσε το 2:0. Η Μαρσέιγ, βρήκε την καλύτερη της στιγμή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αλέξις Σάντσες, αλλά ο Ντοναρούμα αποσόβησε τον κίνδυνο.

Το πόδι από το γκάζι, δεν σταμάτησε να έχει η Παρί. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γκαλτιέ έκανε το 3:0 με τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος συνεργάστηκε ακόμα μία φορά με τον Λιονέλ Μέσι και δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα. Η Μαρσέιγ με τους Σάντσεθ και Ταβάρες προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας δεν αντιμετώπισε κάποιον κίνδυνο. Το 3:0 έμεινε μέχρι τέλους και η Παρί ανέβασε ξανά την διαφορά της στους 8 πόντους από την δεύτερη Μαρσέιγ.

ΓΚΟΛ: 25′, 55′ Εμπαπέ, 29′ Μέσι
Κίτρινες: –
Κόκκινη: –
Δοκάρι: –
Stats: Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 700 γκολ σε διασυλλογικό επίπεδο. Ο Κιλιάν Εμπαπέ, με τα δύο τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 200 γκολ κι έπιασε τον Έντινσον Καβάνι στην κορυφή των σκόρερ στην ιστορία της Παρί.

ΜΑΡΣΕΙΓ (Ιγκόρ Τούντορ): Λόπεθ, Μπεγί (66′ Κλος), Μπαλέρντι, Κολάσινατς, Ουντέρ (81′ Παγέτ), Ρονζιέ, Βερτούτ, Ταβάρες, Μαλινόβσκι (81′ Ουναχί), Σάντσες (81′ Ολιβέιρα), Γκεντούζι

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ (17′ Περέιρα), Μουκιέλ (61′ Εμερί), Ρουίθ, Βιτίνια, Βεράτι, Μέντες (76′ Μπερνάτ), Εμπαπέ, Μέσι

Μαρσέιγ: Εκτός με Ρεν (05/03)
Παρί Σεν Ζερμέν: Εντός με Ναντ (04/03)