Έκανε το καθήκον της και τώρα… Μόναχο

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εντός έδρας με 4:2 της Ναντ, βρίσκεται μόνη πρώτη και στο +11 από την δεύτερη Μαρσέιγ και τώρα στρέφει την προσοχή της στον αγώνα ρεβάνς με την Μπάγερν, στο πλαίσιο της φάσης των “16” του Champions League.

Στο παιχνίδι που έκλεισε το αγωνιστικό πρόγραμμα του Σαββάτου (4/3) για την 26η αγωνιστική της Ligue 1, η πρωτοπόρος Παρί αν και… ζορίστηκε, επικράτησε εντός έδρας με 4:2 της Ναντ και αύξησε τη διαφορά της από την δεύτερη Μαρσέιγ στους 11 βαθμούς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 13η θέση και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Ιστορία έγραψε ο Κιλιάν Εμπαπέ, καθώς με το γκολ του έφτασε τα 201 σε όλες τις διοργανώσεις, ξεπέρασε τον Έντινσον Καβάνι και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου!

Το σύνολο του Κριστόφ Γκαλτιέ στρέφει την προσοχή του τώρα στον αγώνα ρεβάνς της Τετάρτης (8/3) με την Μπάγερν στο Μόναχο και καλείται να ανατρέψει την ήττα του Παρισιού με 1:0, για να πάρει την πρόκριση για τους “8” του Champions League.

Η Παρί ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα. Έπειτα από γέμισμα του Μέντες από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μέσι, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1:0 για τους Παριζιάνους στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ξανά από ενέργεια τους Μέντες προήλθε το δεύτερο γκολ, που σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Λαφόν απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Μουκιέλ που προσπάθησε να σουτάρει και ο Χάτζαμ με τάκλιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 17′. Η Ναντ δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε από το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά στο 31′ με τον Μπλας να κάνει κάτι σαν σέντρα σουτ και να μπερδεύει τον Ντοναρούμα, με συνέπεια η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα (38′) ο Ιγκνάτιους Γκαναγκό έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ από δεξιά του Μολέ. Στο δεύτερο μέρος οι Παριζιάνοι καθάρισαν το ματς με γκολ των Ντανίλο στο 60′ και Εμπαπέ στο 90+2′, για το τελικό 4:2.

ΓΚΟΛ: 12′ Μέσι, 17′ Χάτζαμ αυτ., 60′ Περέιρα, 90+2′ Εμπαπέ / 31′ Μπλας, 38′ Γκαναγκό
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 64′ Xάτζαμ, 69′ Ζιροτό
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Μουκιέλε (71′ Σολέρ), Μαρκίνιος (77′ Μπιτσιαμπού), Ράμος, Μέντες, Ρουίθ, Βιτίνια, Ντανίλο, Ζαΐρ-Εμερί (86′ Πεμπελέ), Μέσι, Εμπαπέ.

Ναντ: Λαφόντ, Σεντόνζ, Καστελετό, Αντρέι, Παλουά (70′ Ζοάο Βίκτορ), Χατζάμ (70′ Σιμόν), Μπλας, Μουτουσαμί, Σισοκό (81′ Γκεσάν), Μολέ (70′ Μουσταφά), Γκαναγκό (81′ Κοκό).

Παρί Σεν Ζερμέν: Εκτός έδρας με Μπρεστ (11/3).
Ναντ: Εντός έδρας με Νις (12/3).//