Έκανε… πλάκα με Νεϊμάρ-Μέσι

Το πρώτο τους φετινό “τρίποντο” στο πρωτάθλημα πήραν οι πρωτευουσιάνοι επικρατώντας με 5-0 της Κλερμόν σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική.

Απόντος του Κιλιάν Εμπαπέ, οι Πρωταθλητές Γαλλίας νίκησαν στο ντεμπούτο του Κριστόφ Γκαλτιέ στη Λιγκ 1. Την παράσταση έκλεψαν ο Λιονέλ Μέσι και ο Νεϊμάρ. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έβγαλε μια… εξωφρενική ασίστ και πέτυχε δύο γκολ (ένα εκ των οποίων το κορυφαίο του με τη φανέλα της ομάδας), ενώ ο Βραζιλιάνος συμμετείχε συνολικά σε τέσσερα τέρματα με τρεις ασίστ.

Μόλις στο 9ο λεπτό οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν με γκολ του Νεϊμάρ. Ο Σαράμπια έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μέσι πιθανότατα έχοντας… μάτια στην πλάτη σήκωσε τη μπάλα προς τα πίσω και στρώνοντάς την κατευθείαν στα πόδια του Βραζιλιάνου. Δεκαεπτά λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός και με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Χακίμι, ο οποίος εκτέλεσε τον Ντιό με πολύ δυνατό σουτ για το 2-0. Στο 38′, ο “Νέι” σέρβιρε ξανά, αυτή τη φορά με εκτέλεση φάουλ προς τον Μαρκίνιος που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με εξαιρετική κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλισε πιο… ήρεμα μιας και ουσιαστικά το αποτέλεσμα ήταν δεδομένο. Η μόνη λεπτομέρεια που δεν είχε οριστικοποιηθεί ήταν το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο αλλά δεν έβρισκαν άλλο τέρμα. Όλα αυτά άλλαξαν στο 80′ όταν ο σκόρερ και ο δημιουργός του πρώτου γκολ συνεργάστηκαν ξανά, αντιστρέφοντας τους ρόλους, με τον Μέσι να σκοράρει. Ο ορεξάτος Αργεντινός δεν σταμάτησε εκεί, μιας και έξι λεπτά αργότερα, έκανε εκπληκτικό κοντρόλ από μπαλιά του Παρέδες και με ανάποδο ψαλίδι πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ντιό για το 5-0. Ολόκληρο το “Σταντ Γκαμπριέλ Μποντπίντ” σηκώθηκε στο πόδι αποθεώνοντας τον 35χρονο για το κορυφαίο του γκολ στην καριέρα του στην Παρί. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: Νεϊμάρ 9′, Χακίμι 26′, Μαρκίνιος 38′, Μέσι 80′, 86′

Κίτρινες: Αλεβινά 38′, Γκοναλόν 67′ / Βιτίνια 13′

Κλερμόν (Πασκάλ Γκαστιέν): Ντιό, Οζιέρ, Σεϊντού, Βιτέσκα, Μπόργκες, Γκαστιέν, Γκοναλόν (Μπαίγ 85′), Ρασάνι (Καουί 82′), Σαράσεβιτς (Μανίν 73′), Αντριτ, Αλεβίνα (Ντοσού 73′)

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ράμος (Μουκιελέ 67′), Μαρκίνιος, Κιμπεπέ, Χακίμι, Βιτίνια (Παρέδες 67′), Βεράτι (Ζαίρ-Έμερι 82′), Μέντες (Μπερνάτ 78′), Σαράμπια (Εκιτίκε 78′), Μέσι, Νεϊμάρ