Χωρίς να ιδρώσουν Παρί και Μαρσέιγ | “Εξάσφαιρη” Νις

Με εύκολες αλλά και σημαντικές νίκες συνέχισαν την πορεία τους στη Ligue 1 Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ, με τους Παριζιάνους να παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να αυξάνουν τη διαφορά τους από τη Λανς, με την ομάδα της Νίκαιας να δείχνει πως βρίσκει ξανά το δρόμο της.

Με πέντε αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Ligue 1, με τα φαβορί να παίρνουν σημαντικές νίκες και τη Λανς να σκοντάφτει στην έδρα του Στρασβούργου, δίνοντας τη δυνατότητα στην Παρί Σεν Ζερμέν να απομακρυνθεί με έξι πόντους. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μαρσέιγ πήρε εύκολη νίκη, η Νις ξέσπασε στη Μονπελιέ και η Μονακό έσωσε με buzzer-beater το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Λοριάν.

Λοριάν – Μονακό 2:2

Η Λοριάν ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να έχουν τρεις καλές στιγμές μέχρι το 18′ για να ανοίξουν το σκορ, όμως αυτοί που στάθηκαν πραγματικά άτυχοι ήταν οι Μονεγάσκοι, όταν ο Μοχάμεντ Καμαρά στο 16′, σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 27′ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Μονακό, όμως μέσω VAR το πήρε ορθώς πίσω. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα στο 61′ με τον Εμπολό να βγαίνει τετ-α-τετ από την ασίστ του Καμαρά και να ανοίγει το σκορ. Η Λοριάν όμως δεν εγκατέλειψε και με δύο γκολ σε δύο λεπτά (από το 75′ έως το 77′) από τους Ουατάρα και Μοφί, έφερε τούμπα την αναμέτρηση, όμως η Μονακό με γκολ στη τελευταία φάση από τον Μπεν-Γεντέρ, έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Νις – Μονπελιέ 6:1

Με ελάχιστες καλές στιγμές μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και τη Νις να εκμεταλλεύεται την πρώτη της καλή στιγμή στο 15′, όταν ο Τουράμ βρήκε με εξαιρετική ασίστ τον Πεπέ στην περιοχή, αυτός κατέβασε εξαιρετικά και άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι στεκόντουσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν η αλλαγή προπονητή να τους ευνόησε, με τον Τουράμ να γίνεται από δημιουργός σκόρερ στο 35′ για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Πεπέ στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, ανέβαζοντας αυτά της ομάδας του στα τρία και απλούστευσε ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη. Η Νις ήταν καταιγιστική και πέτυχε άλλα τρία τέρματα από το 75′ έως το 85′, με τον Μπάρκλεϊ να σκοράρει δις και την Μονπελιέ μόνο να καταφέρνει να μειώσει για το τελικό 6:1.

Παρί Σεν Ζερμέν – Ανζέ 2:0

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε την αναμέτρηση η Παρί Σεν Ζερμέν, με τον Εκίτικε να σκοράρει στο 5′, μετά την ωραία ασίστ του Ντανίλο Περέιρα. Οι Παριζιάνοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως έχαναν σημαντικές ευκαιρίες με τους Ράμος στο 24′ και Μέσι στο 33′, να μην μπορούν να κάνουν δύο τα τέρματα της ομάδας τους. Στην επανάληψη οι Παριζιάνοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να δημιουργούν τελικές, τις οποίες όμως δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν, με τον Μέσι να δίνει τελικά τη λύση στο 73′ και να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, ανοίγωντας την ψαλίδα από τη δεύτερη Λανς στο +6.

Στρασβούργο – Λανς 2:2

Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν τρία γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών. Αρχικά στο 11′ η Λανς πήρε το προβάδισμα με τον Κλοντ-Μαουρί, με τους γηπεδούχους όμως να το φέρνουν τούμπα στο 13′ και το 16′, με παρόμοιους τρόπους, καθώς δύο σουτ που κόντραραν κατέληξαν στα πόδια των Πρίσιτς και Γκαμέιρο, που έφεραν μπροστά στο σκορ το Στρασβούργο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 33′, με τον Οπεντά να γίνεται αποδέκτης της ασίστ του Σοτοκά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες στράφηκαν στο πως θα διατηρήσουν το τελικό αποτέλεσμα και οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες, με το 2:2 να μην αλλάζει.

Τρουά – Μαρσέιγ 0:2

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Μαρσέιγ και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων στη στατική φάση του 10ου λεπτού, με τον Μπεμπά να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Τούντορ. Η ομάδα του Κροάτη τεχνικού έχασε και άλλες σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο για να αυξήσει το προβάδισμά της, πράγμα που έκανε με την έναρξη της επανάληψης. Ο Βερετού βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από την ασίστ του Ουντέρ και έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του, με όμορφο σουτ. Στη συνέχεια οι Μασσαλοί “κλείδωσαν” το παιχνίδι και πήραν τη νίκη που τους διατηρεί στη τρίτη θέση της βαθμολογίας.