Αγχωτική νίκη για την Παρί με ανατροπή

Οι Παριζιάνοι παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν και στη συνέχεια με τον Μέσι έκαναν την ανατροπή για το 2:1, που τους έδωσε τη νίκη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με την Παρί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 20ο λεπτό όμως, η Τουλούζ, σόκαρε τους Παριζιάνους, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαν Ντε Μπόμεν, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα ανοίγοντας το σκορ. Η Παρί στη συνέχεια αντέδρασε και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με τον Χακίμι, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή για το 1:1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους. Ο Μέσι με φανταστικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντάς τη σε θέση οδηγού για την απόλυτη ανατροπή. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τέρμα, με τους γηπεδούχους να θέλουν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι και τους “φιλοξενούμενους” να θέλουν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, η Τουλούζ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1:1 με τον Νταλίνγκα που βγήκε σε θέση βολής και σούταρε όμως ο Ντοναρούμα που απέκρουσε χωρίς πρόβλημα. Στις καθυστερήσεις η Παρί θα μπορούσε να είχε βρει και τρίτο γκολ με την προσπάθεια του Μέσι που κατέληξε στο δοκάρι και του Βιτίνια που απέκρουσε ο κίπερ των φιλοξενούμενων. Έτσι, η Παρί αύξησε κι άλλο τη διαφορά της στην κορυφή, ενώ η Τουλούζ βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας.//

Γκολ: 38′ Χακίμι, 58΄Μέσι / 20 Βαν Ντεν Μπόμεν

Κίτρινες: 18′ Μπιτσιαμπού, 45+1 Μέντες, 49′ Ντεγιαεχέρε, 75′ Τσαϊμπί,

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Μέντες (76′ Μπερνάτ), Βιτίνια, Σάντσες (14′ Μπιτσιαμπού), Ρουίθ, Σολέρ (76′ Ζαιρέ Εμερί), Μέσι, Εκιτικέ (89′ Γκάρμπι)
Τουλούζ: Ντιπέ, Καμανζί (62′ Ντεσλέρ), Ρουαό, Νικολάισεν, Ντιαρά (71′ Σουάζο), Ντεγιάχερε (81′ Μπιρμάνσεβιτς), Σπίερινγκς, Βαν ντεν Μπόμεν, Αμπουκλάλ (81′ Σιέρο), Ονάιγου (62′ Νταλίνγκα), Σαϊμπί