“Βραχυκύκλωσε” και είπε άδοξο αντίο στην Ευρώπη ο ΠΑΟΚ (highlights)

Σε δυο φάσεις που πιάστηκε απροετοίμαστος ο "δικέφαλος του βορρά" γνώρισε την ήττα από την Μπριζ με 2-0 και έμεινε εκτός συνέχειας του Conference League, σε μια πορεία όπου ήταν άξια θαυμασμού έχοντας πετύχει άνετες νίκες και επικές ανατροπές.

Ο ΠΑΟΚ με το καλησπέρα θέλησε να έχει εκείνος τα ηνία της αναμέτρησης με αντίπαλο την Μπριζ, χωρίς να θέλει να δώσει κανένα δικαίωμα στους Βέλγους για να απειλήσουν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκολία να περνάνε από την άμυνα στην επίθεση, αλλάζοντας κατά κύριο λόγο δυο πάσες από τον χώρο του κέντρου και ύστερα να δημιουργούν ρήγματα στα άκρα του ΠΑΟΚ. Έτσι και έγινε στο πρώτο γκολ της Κλαμπ Μπριζ, με τον Σαμπέ να πλαγιοκοπεί και με μια παράλληλη σέντρα, ο Γιουτκλά να τελειώνει υποδειγματικά την φάση για το 1-0 της Βελγικής ομάδας που πάγωσε την Τούμπα στο 33ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και θέλησε να δημιουργήσει υπεράριθμες επιθέσεις, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να μην ακολουθούν όλες τις φάσεις, μένοντας σχετικά πίσω. Η Μπριζ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη, καθώς Σκόρας μετά από ένα σουτ που έκανε έξω από την περιοχή, εξουδετέρωσε τον Κοτάρσκι, με τον Γιουτκλά να γράφει το 2-0 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του “χαρτί” με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τους Σαμάτα, Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ με σκοπό να χτυπήσει με κάθε τρόπο την Μπριζ. Στο 60ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ κέρδισε στην ταχύτητα τον Μπαλάντα, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να τον ανατρέπει, αλλά ο VAR ακύρωσε την απόφαση καθώς είχε προηγηθεί offside. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά από τους Βέλγους, καθώς ήξεραν πως το 2-0 ήταν αρκετά ασφαλές σαν σκορ και με την άμυνα του ΠΑΟΚ σε πολλές περιπτώσεις. Η Μπριζ δεν θέλησε να αλλάξει τίποτα στο παιχνίδι της, βλέποντας πως ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να βγει εύκολα από τα καρέ του και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα από την Κλαμπ Μπριζ με 2-0 και συνολικό σκορ 3-0, αποχαιρετώντας την Ευρώπη και το Conference League.

ΓΚΟΛ: Γιουτκλά 33′ 45′

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κουλιεράκης, Κετζιόρα, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ (Οζντόεφ 56′), Μουργκ (Ζίβκοβιτς 46′), Τάισον, Ντεσπόντοφ (Κωνσταντέλιας 71′), Μπράντον Τόμας (Σαμάτα 46′)

ΜΠΡΙΖ (Χάγιεν): Γιάκερς, Μπαλάντα, Ορντόνιεζ, Σάμπε, Σκόρας, Μέιερ, Ονεντίκα, Φανάκεν, Φέτλεσεν (Ζίνγκερνάγκελ 83′), Γιουτκλά, Νούσα (Οντόι 76′)//ΓΡ.