Σημαντικός βαθμός για τη Βέροια

Ισόπαλοι 1:1 αναδείχθηκαν ο ΠΑΟΚ Β’ με τη “Βασίλισσα του Βορρά”, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 16ης αγωνιστικής της Super League 2.

ΠΑΟΚ Β και Βέροια, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1:1 στην αναμέτρηση για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική της Super League 2. Η “Βασίλισσα του Βορρά” αποκόμισε σημαντικό βαθμό, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ Β’ βρίσκεται στην 5η θέση με 31 βαθμούς.

Χωρίς φάσεις ξεκίνησε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες, να κυκλοφορούν την μπάλα, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά την αντίπαλη ομάδα. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ήταν για τον ΠΑΟΚ Β’, με τον Κωττά να επιχειρεί το σουτ, που έφυγε δίπλα από την εστία της Βέροιας. Ο “δικέφαλος του βορρά” προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και έψαξε το γκολ. Στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον κίπερ της Βέροιας να σταματά εκπληκτικά την προσπάθεια του Χατζηστραβού.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ Β’ μπήκε και πάλι πιο δυνατά, ψάχνοντας τον τρόπο να ανοίξει το σκορ. Στο 65ο λεπτό, ο “δικέφαλος του βορρά”, βρήκε δίχτυα. Ο Χατζηστραβός τροφοδότησε τον Μπράντονιτς με τον τελευταίο να κάνει το 1:0, πετυχαίνοντας το 9ο φετινό του τέρμα. Στο 69ο λεπτό, η Βέροια κέρδισε πέναλτι, καθώς η μπάλα ήρθε σε επαφή με το χέρι του Μιχαηλίδη στην μεγάλη περιοχή, Ο Μπουόλι το εκτέλεσε εύστοχα και έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις στη συνέχεια του παιχνιδιού με το ισόπαλο 1:1 να παραμένει έως το τέλος.

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον ΠΑΟΚ Β’ να είναι στην 5η θέση με 31 βαθμούς και τη Βέροια να παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη και την 11η θέση με 20 βαθμούς.

Γκολ: 65′ Μπράντονιτς / 69′ Μπουόλι (πεν)

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Κωττάς, Μιχαηλίδης, Τσαούσης, Κιτσάκης (71′ Τσοπούρογλου), Γιαξής (46′ Μπράντοντις), Ουεντραόγκο, Δαρέλας, Χατζηστραβός (88′ Κουλούρης), Σπυράκος, Πανίδης (46′ Γρόσδης).

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Κολλαράς, Καψάλης, Μανωλιούδης, Μπλέτσας (70′ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μπελεβώνης (78′ Κασέμι), Γιουκούδης (88′ Μουχάλης), Ιωάννου (70′ Ελευθεριάδης), Μπουόλι.

Κίτρινες: Κωττάς, Χατζηστραβός / Μπουκουβάλας, Μανωλιούδης, Μασούρας