“Λύγισε” την Αναγέννηση με τη… λάμψη του Τζίμα

Ο απίστευτος 16χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ Β’ κέρδισε… μόνος του την ομάδα της Καρδίτσας με σκορ 2:0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2 ανοίγοντας λογαριασμό στην επαγγελματική του καριέρα.

Οι Θεσσαλονικείς “σκαρφάλωσαν” στην πρώτη θέση του βόρειου ομίλου, έχοντας 10 πόντους ξεπερνώντας τον Παναθηναϊκό Β’. Οι Καρδιτσιώτες έμειναν στην 5η θέση, μετρώντας έξι βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, προσπαθώντας να απειλήσουν την εστία του Μπαλωμένου. Μετά το 25′, ο ΠΑΟΚ Β’ “ισορρόπησε” την κατάσταση, παίρνοντας αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1:0, με τους Πανίδη και Γρόσδη να αστοχούν όμως αμφότεροι από ευνοϊκή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρ’ ότι αμφότερες οι ομάδες ήθελαν πάση θυσία το γκολ, ο ρυθμός είχε πέσει. Στο 65′, ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στο γήπεδο τον 16χρονο Στέφανος Τζίμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς έχασαν σπουδαία με τον Μπράντονιτς να αστοχεί σε τετ-α-τετ κόντρα στον Γκέκα. Η λύση για τον ΠΑΟΚ Β’ ήρθε στο 70′, με τον Τζίμα να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ, βάζοντας το πρώτο του γκολ στην επαγγελματική του καριέρα. Ο 16χρονος επιθετικός όμως δεν έμεινε εκεί, μιας και τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε εκ νέου, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπράντονιτς. Το τελευταίο τέταρτο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και το αποτέλεσμα είχε πρακτικά κριθεί.

ΓΚΟΛ: 70′, 74′ Τζίμας

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (81′ Νινούα), Μπράντονιτς (90+3′ Δαρέλας), Σπυράκος (66′ Σμυρλής), Μελετίδης (46′ Χατζηστραβός), Πανίδης (66′ Τζίμας).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλή Αμανατίδης): Γκέκας, Δημόπουλος, Αναστόπουλος, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Ριέρα (77′ Μπάλλας), Βερνάρδος, Τσβετάνοφ, Αθανασιάδης (77′ Γιάκος).//