“Καθάρισε” στο πρώτο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ

Ο “δικέφαλος του βορρά” κατάφερε να επικρατήσει με άνεση απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, για την 11 αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, με το “διπλό” στο Φάληρο να είναι το τελευταίο του τρίποντο. Την αναμέτρηση, έκριναν τα γκολ των Ίνγκασον και Σβαμπ.

Ο ΠΑΟΚ αναζητούσε… αντίδραση, μετά την ήττα από την ΑΕΚ (2-0) την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ είχε να πάρει τρίποντο από το παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στις 17 Οκτώβρη. Ο “δικέφαλος του βορρά” υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο της Τούμπας, για την 11η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να φτάσουν τους 19 βαθμούς και 5η θέση, ενώ ο “Άγιαξ” της Ηπείρου, παρέμεινε στην 9η θέση με 9 πόντους.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Αθανασίου μπλόκαρε τη μπάλα ενστικτωδώς. Στο 8ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ο “δικέφαλος” του βορρά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Ράφα Σοάρες, εκτέλεσε φάουλ και ο Ίνγκασον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με γυριστή κεφαλιά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση του ανέλαβε ο Σβαμπ, ο οποίος δεν αστόχησε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις και στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν με ωραίο τρόπο, ο Κωνσταντέλιας ήταν ο τελικός αποδέκτης, ο οποίος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου. Τα λεπτά κυλούσαν και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 40′. Ο Ολιβέιρα, βρέθηκε μέσα στην περιοχή, βρήκε χώρο και σούταρε, αλλά ο Αθανασίου απομάκρυνε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τον ΠΑΟΚ να έχει… θέσει τα θεμέλια για την επιστροφή του στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο Ίνγκασον, πανηγυρίζει με πάθος το τέρμα που “άνοιξε” το σκορ στην αναμέτρηση. (@PAOK_FC / Twitter)

Το δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν καλύτερο, με τον ΠΑΣ να ισορροπεί το παιχνίδι, ξεκινώντας να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι επικίνδυνος για την εστία του Αθανασίου. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, έριξαν το ρυθμό και δεν υπήρξε κάποια σπουδαία στιγμή, μέχρι να φτάσουμε στο 75ο λεπτό και ενώ οι δύο προπονητές προχώρησαν σε κινήσεις από τον πάγκο. Ο Σοάρες βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά η κεφαλιά του ήταν πολύ αδύναμη και ο Αθανασίου μπλόκαρε πολύ εύκολα. Το ρολόι, είχε φτάσει στο 80ο λεπτό και το δεύτερο ημίχρονο δεν… θύμισε σε τίποτα το πρώτο, το οποίο είχε έντονο ρυθμό και αρκετές τελικές ευκαιρίες, από την πλευρά του ΠΑΟΚ βέβαια, καθώς οι Γιαννιώτες δεν κατάφεραν να βρουν μέχρι αυτό το σημείο σε κάποια αξιόλογη στιγμή. Έτσι οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα, με τελικό σκορ 2-0.

ΓΚΟΛ: 8′ Ίνγκασον, 10′ Σβαμπ

Κίτρινες: 49′ Κουλιεράκης, 52′ Ελ Καντουρί, 57′ Ζίβκοβιτς, 68′ Σάστρε / 7′ Λιάσος, 34′ Παντελάκης, 63′ Σόρια

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (Νάσμπεργκ 64′), Σβαμπ, Ντάντας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 79′), Ελ Καντουρί (Σοάρες 70′), Ολιβέιρα (Τόμας 79′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης (Παμλίδης 81′), Εραμούσπε, Λιάσος (Τσίρης 90’+1′), Λώλης, Μπιλμπάο, Ροσέρο (Τσάβος 90’+1′), Φοφανά (Μορέιρα 46′), Μπάλαν (Σταματελόπουλος 64′)