“Ασπρόμαυρο” το πρώτο μέρος της τριλογίας

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2:0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, στο πρώτο από τα τρία ματς που θα δώσουν οι δύο ομάδες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να παίρνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τους “4”. Γκολ με το… καλησπέρα ο Τάισον.

Με γκολ του Τόμας στο 52′ και του πρωτοεμφανιζόμενου Τάισον στο 72′, ο πολύ ανώτερος στο β΄μέρος, ΠΑΟΚ, επικράτησε 2:0 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Έτσι, βάφτηκε… ασπρόμαυρο το πρώτο μέρος της τριλογίας, καθώς οι δύο ομάδες σε διάστημα οκτώ ημερών θα “μονομαχήσουν” σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι βέβαια μπήκαν αρκετά δραστήριοι και είχαν τα ηνία του αγώνα. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Ζίβκοβιτς στο 10′ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός μετά το δεκάλεπτο και στο 21′ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Σε μια ωραία επίθεση από πλευράς “πράσινων”, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδιωξε την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τσέριν που έκανε δυνατό σουτ με το αριστερό με τη μία, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι! Ο Μπράντον Τόμας στο 35′ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του “τριφυλλιού”, υπό την πίεση της “πράσινης” άμυνας όμως ήταν άστοχος. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς σκορ (0:0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του Ζίβκοβιτς στο 47′ μπλόκαρε σταθερά ο Λοντίγκιν. Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά και πίεζαν από το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 53′ ο Βαγιαννίδης έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά, προσπάθησε να γυρίσει στον Λοντίγκιν αλλά η πάσα του δεν ήταν τόσο δυνατή όσο έπρεπε. Ο Μπράντον Τόμας πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού για να δώσει προβάδισμα στον “Δικέφαλο του Βορρά”. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στο δεύτερο 45λεπτο! Στο 70′ ο Πέρεθ δοκίμασε τα πόδια του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα. Στο 72′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Κωνσταντέλιας με ωραίο τρόπο απέφυγε τον αντίπαλο του και έδωσε στον Ολιβέιρα, αυτός είδε τον κενό χώρο και έκανε την πάσα προς τον Τάισον, ο οποίος στη δεύτερη επαφή του με την μπάλα έκανε το πλασέ και νίκησε τον Λοντίγκιν για το 2:0 του Δικέφαλου! Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τους “ασπρόμαυρους”, ενώ οι “πράσινοι” στα τελευταία λεπτά του αγώνα έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Τεράστια επέμβαση του Λοντίγκιν μετά από προσπάθεια του Πούχατς να διώξει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ζίβκοβιτς πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ του “τριφυλλιού”. Το παιχνίδι τελέιωσε και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2:0 και παράλληλα έκανε… άλμα πρόκρισης για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΓΚΟΛ: 52′ Μπράντον Τόμας, 72′ Τάισον / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13′ Ντάγκλας Αουγκούστο, 66′ Νάρεϊ / 21′ Σχένκεφελντ