“Ασπρόμαυρο” πάρτι στην Τούμπα

Με τον καλύτερο τρόπο “σφράγισε” ο ΠΑΟΚ το εισιτήριό του για τους ομίλους του Conference League, καθώς νίκησε επιβλητικά και με φανταστικό ποδόσφαιρο τη Χαρτς, σημειώνοντας το τελικό 4:0.

Με τον Τάισον να σκοράρει δύο γκολ, το ένα με πονηρή εκτέλεση φάουλ, τον Μπράντον Τόμας να έχει γκολ και ασίστ και τον Κωνσταντέλια να προσθέτει στην εξαιρετική του εμφάνιση, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου κόντρα στους Σκωτσέζους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο ματς, με τον αρχηγό Βιεϊρίνια να σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή στο 13′, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Συνολικά, ο “Δικέφαλος” χρησιμοποιούσε σωστά την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, έχοντας επιβάλλει για τα καλά τον ρυθμό της, βρήκε και το γκολ στο 16ο λεπτό από μία στημένη μπάλα. Ο Τάισον εκτέλεσε απευθείας με έξυπνο τρόπο και από δύσκολη γωνία, αιφνιδιάζοντας άπαντες και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κλαρκ. Η κυριαρχία μετουσιώθηκε σύντομα και σε δεύτερο τέρμα, στο 23′. Ο Σβαμπ γύρισε την μπάλα με το κεφάλι στον Μπράντον Τόμας ο οποίος νίκησε εντυπωσιακά τον Κλαρκ, έχοντας πλάτη στο τέρμα και αμυντικό κολλημένο πάνω του.

Μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού, η Χαρτς δεν είχε σημειώσει ούτε μία τελική και ο ΠΑΟΚ είχε ήδη ξεκινήσει το… πάρτι της πρόκρισης, καθώς προηγούταν στο συνολικό σκορ των δύο ματς 4:1.

Η πρώτη απειλή των Σκωτσέζων ήρθε στο 34′, με την κεφαλιά του Κεντ να περνάει εκτός χωρίς να ανησυχεί τον Κοτάρσκι. Ο “Δικέφαλος του βορρά” είχε σε κάθε περίπτωση όμως τον έλεγχο του ματς και όποτε “μύριζε αίμα” έκανε επίθεση χωρίς βιασύνες. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αρκετοί φίλοι της Χαρτς αποχώρησαν από το γήπεδο της Τούμπας, θεωρώντας τελειωμένη την υπόθεση.

Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε καμία αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Φρανκ Μακαβόι επιχείρησε δύο φορές στα πρώτα δέκα λεπτά να γίνει επικίνδυνη για την εστία του Κοτάρσκι, αλλά οι προσπάθειες του Κοχρέιν και του Σάνκλαντ πέρασαν αμφότερες εκτός.

Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε την αστοχία των Σκωτσέζων, κάνοντας το 3:0 στο 57′ με τον Γιάννη Κωνσταντέλια. Ο Έλληνας επιθετικός χαφ υποδέχτηκε την παράλληλη σέντρα του Ζίβκοβιτς, δεν κατάφερε να πετύχει την μπάλα αρχικά, αλλά με δεύτερη προσπάθεια νίκησε εύκολα τον Κλαρκ. Ο “Δικέφαλος” δεν σταμάτησε εκεί όμως, εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά τις αντεπιθέσεις του και με μία τέτοια σκόραρε με τον Τάισον ξανά για το 4:0. Ο Βραζιλιάνος υποδέχτηκε την εξαιρετική κάθετη του Τόμας στην κόντρα και τελείωσε τη φάση υποδειγματικά, στο 71′.

Οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης (EUROKINISSI)

Μετά το “κερασάκι στην τούρτα”, ο Ρουμάνος τεχνικός των “ασπρόμαυρων” άρχισε να κάνει περισσότερες αλλαγές, με σκοπό να ξεκουράσει τους βασικούς του ενόψει Super League και ΟΦΗ. Ο “Δικέφαλος” δέχτηκε μόλις μία απειλητική φάση, στο 85′, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε τη γυριστή κεφαλιά του Ρόουλς, κρατώντας έτσι την εστία του “καθαρή”.

Ο ξέφρενος ρυθμός του ματς δεν είχε… τελειωμό, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις δυνάμεις, ανταποκρίθηκε και έφτασε με άνεση και υπερηφάνεια μέχρι το σφύριγμα της λήξης, έχοντας το τελικό 4:0.//ΓΑ

ΓΚΟΛ: 16′ Τάισον, 23′ Τόμας, 57′ Κωνσταντέλιας, 71′ Τάισον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Σίμπικ, 24′ Τόμας, 37′ Σάνκλαντ, 45′ Ντέβλιν, 54′ Κουλιεράκης